Свято Івана Купала

15.07.2019

Свято Івана Купала

День Купала, який припадає на 7 липня, символізує літній сонцеворот, тобто найвищий культ сонця. Купало — бог земних плодів, родючості, врожаю і добробуту. Жоден народний обряд не переносить нас у таку сиву давнину, як купальський обряд. Свято Купала — свято вогню і води. Купальський вогонь мав горіти всю ніч, він був символом небесного сонця. Вогонь обов’язково розпалювався недалеко від води — річки чи ставка.

Напередодні свята дівчата робили опудало — Марену, а хлопці заготовляли хмиз для вогнища. Спочатку за Марену правила велика гілка, зодягнена в лахміття. Потім її стали робити з соломи, одягали, наче живу людину. Кругом неї дівчата водили хороводи, співаючи пісень. Хлопці одбирали її, приспівуючи жартівливих пісень. Вранці всі дружно йшли топити Марену, а дівчата пускали віночки на воду. Робили їх ще вдень собі та судженому. Запалювали свічки на вінках та пускали їх у воду. Якщо пливуть вінки у парі — цього року поберуться, коли врозтіч — не судилося взяти шлюб.

В цю ніч діялися всілякі дива: в лісі цвіла папороть, яку стерегли лісові духи. Вважалося, кому пощастить знайти і зірвати чар-квітку, переборюючи найнеймовірніші жахи, той знайде скарб, а хто доторкнеться до неї — матиме чарівну силу. Дівчата ходили в ліс за чудодійним тирлич-зіллям, яке вважалось “чарівним зелом кохання”. Спочатку юнаки, а потім, коли вогнище трохи прогорить, і дівчата плигали через нього. Якщо вдало перестрибнуть — поберуться й щасливо проживуть все життя. Наші предки вірили, що в купальську ніч дерева переходять з одного місця на інше, звірі й рослини розмовляють між собою. Усяке зілля набирається цілющої сили, тому його ходили збирати знахарі для ліків. Дівчата прив’язували до поперека зубок часнику, а під піхву — полин, щоб відстрашити злі сили.

Нещодавно і мені довелося взяти участь у такому загадковому й чарівному дійстві, як святкування Івана Купала. Оскільки я займаюся в колективі народними танцями, нас запросили станцювати на цьому християнському святі. Нам здалося чудовою можливістю передати глядачам усю велич й традиції містичного Івана Купала у танці. І я впевнена, що нам це вдалося. Нас одягли у довгі вишивані сукні й червоні чобітки. Зранку ми зібрали польові квіти та взялися за плетіння віночків. Ми також пов язали їх червоними стрічками, що гармонійно виглядали з нашим одягом. Усі були просто зачаровані нами, і деякі люди навіть зазначили, що ми виглядаємо, як справжні мавки. Після танцю ми повязували стрічками дерево Марени, водили навколо нього хороводи, а після пішли пускати віночки у річку, що робили дівчата, які хотіли дізнатися про свою долю.

Коли ж повечоріло, організатори свята розпалили величезне багаття, яке неначе досягало самого неба. Коли ж воно трохи перегоріло, хлопці та дівчата взялися його перестрибувати. Закохані та щасливі молодята мали змогу перевірити за давніми обрядами, чи вічне їх кохання. Святкувалося Івана Купала до самого ранку, супроводжуючись нескінченними тацями й піснями. Вся ніч була наповнена містичною атмосферою та незвичайними подіями.

Мені здається, що це свято — найпоетичніше і найвеселіше з усіх народних свят. Тому дуже шкода, що його або вже зовсім не святкують, або роблять це не зовсім відповідно до традиції. Свято Івана Купала символізувало духовне єднання людини з природою, освячувало почуття молодих сердець. Символом очищення від усього гріховного були вогонь і вода, а все погане тонуло разом з Мареною. І люди справді в це вірили, а з цією вірою оживала їх надія на краще майбутнє.

На сьогоднішній день Івана Купала – це скоріше розважальне свято, аніж ритуальне. Люди танцюють біля річки, проводять конкурси, дівчата заради цікавості опускають на воду вінки, але цей день та ніч вже не мають такого сакрального значення для українців, як колись, адже люди помалу втрачають те побожливе ставлення до природи, яке було в наших предків.

Ангеліна БОДЯЛОВА,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Чернігівська область

переглядів: 143

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *