Проблеми шкільної літератури

18.10.2021

Проблеми шкільної літератури

Останнім часом для мене достатньо актуальною проблемою є підбір літератури за шкільною програмою. Справа в тому, що читати я люблю, але більшість шкільної літератури мені взагалі не подобається. І я не одна така. Багато учнів читають її без задоволення або не читають зовсім. Ось причини, чому так відбувається:

 • Одноманітність жанрів. Фентезі, містика, наукова фантастика, детективи, пригоди та інші зустрічаються дуже рідко. А драми, навпаки, навалом.
 • Не підходить за віком. Більшість творів або дуже сумні, або занадто філософські для дітей і підлітків. Таке відчуття, ніби книги підібрані спеціально, аби показати, що життя це лише біль і страждання, хоча це далеко не так :).

Не думаю, що це все збільшує інтерес до читання, а навпаки. А щоб його підвищити, я запропонувала би:

 • Проводити опитування серед школярів, а потім на основі їхніх уподобань включати твори в шкільну програму.
 • Інколи проводити уроки, на яких учні обмінювалися би розповідями про свої улюблені книги.

А тепер короткий огляд моїх улюблених книг (я хотіла б бачити схожі в шкільній програмі):

 • “Професія: відьма” (3 книги) Ольги Громико . Одного разу відьма-практик Вольха вирушає до Догеви – долини вампірів (перед цим налякавшись від народних балачок про них), а згодом закохується в їх Повелителя.
 • “Саламандра” (2 книги) Олени Нікітіної. Знаєте вислів “від ненависті до кохання”? Так ось, ця історія якраз про щось подібне.
 • “А що ви хотіли від Баби Яги” (2 книги) Олени Нікітіної. Можете собі уявити, аби Баба Яга та Кощій не лише товаришували, але й закохалися? Якщо ні, то ця книга зламає Вам деякі стереотипи.
 • “Гессі” Наталії Матолінець. П’ятнадцятирічна дівчина втратила брата, але пам’ятає про це, чомусь, лише вона. До того ж, сама Гессі виявляється переродженням давногрецької Богині сім’ї Гестії та знаходить своє кохання в такому ж “непростому” юнакові. До речі, цю історію написала сучасна українська письменниця, яка цікава для підлітків. На мою думку, ця книга однозначно мала б бути включена навіть в основну програму з української літератури :).
 • “Мандрівний замок Хаула” Діани Вінн Джонс. Казка на всі часи як для підлітків, так і для дорослих. Ну і рекомендую круте аніме від Хаяо Міядзакі за мотивами цієї книги.
 • “Клуб червоних кедів” (більше 4 книг) Ани Пунсет. Класна історія про справжню дружбу, перевірену часом і відстанню.
 • “Поліанна” Елеонор Портер. Мила книга про чарівну дівчинку, яка знайшла рецепт щастя. До речі, це єдина книга зі шкільної програми, яка стала одною з моїх улюблених.

Приємного всім читання та побільше цікавих книг :)!

Валерія МАРЧЕНКО,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 36

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *