Персональна відповідальність – основа здорового суспільства

30.04.2018

У сучасному українському суспільстві народ часто звинувачує владу не лише в економічній, соціальній нестабільності в країні, але й у власних проблемах. Та чи насправді причиною всіх наших негараздів є лише недосконала система управління державою? Адже держава – це, перш за все, громадяни. В Україні ми спостерігаємо за тим, що люди бояться відповідальності, починаючи з питання чистоти свого під’їзду і закінчуючи порядком у країні. Та ми відповідальні за світ, у якому живемо. Наприклад, ніхто крім нас не забезпечить чистоту довкола і не прибиратиме наше сміття. Усвідомивши особисту відповідальність за порядок спочатку у своїй квартирі, потім дворі, районі, місті, а зрештою і державі, ми отримаємо чистоту в цілому світі. І врешті решт, чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять.

Люди мають зрозуміти, що незалежно від їхнього бажання, вони взаємодіють з іншими, а отже, беруть на себе відповідальність і за їхнє життя. Кожне наше слово або дія так чи інакше впливають на оточуючих. Варто усвідомити цей факт і бути більш уважним до своїх думок, адже вони мають здатність перетворюватися на дії. Наприклад, кожен із нас хоча б раз у житті коментував зовнішній вигляд незнайомої людини, але мало хто замислювався, як це вплине на неї. Ми не знаємо про її стан здоров’я, фінансові можливості і не уявляємо, на скільки наші слова можуть зачепити її. Хтось не зверне увагу на нашу невихованість, а комусь вона завдасть болю і змусить думати, що він є гіршим, ніж інші люди. Та всі люди рівні, хоча й різні, і ніхто не має права засуджувати інших.

Суспільство – це система міжлюдських взаємовідносин, тому кожен суб’єкт цієї системи має нести персональну відповідальність за свої дії чи бездіяльність. Отже, корені проблеми нашого суспільства криються у неготовності більшості брати відповідальність навіть за себе, не кажучи вже про цілу країну.

Українське суспільство ставиться до влади як до чогось, що зобов’язане вирішити всі їхні проблеми і забезпечити щасливе майбутнє. Та ми забуваємо, що за поняттям «влада» стоять такі ж люди, як і всі ми. Вони так само погано усвідомлюють свою відповідальність перед цілою державою, як і кожен із нас. Коли кожен відчує в собі здатність узяти повністю відповідальність хоча б за себе, а вже потім за інших, тоді можна буде вимагати цього і від людей при владі. Коли народ зрозуміє свою значущість, скажімо, у боротьбі з корупцією, тоді ми її подолаємо. Як тільки громадяни зрозуміють, що вони відповідають за те, брати чи давати хабара, і вирішать цього не робити – проблема зменшиться в рази. Кожному з нас варто перестати вважати себе незначною частиною держави, яка нічого не вирішує, адже без малесенького гвинтика ламається весь механізм.

Як не дивно, але на противагу тенденції суспільної безвідповідальності в Україні виник потужний волонтерський рух. Його появу можна назвати своєрідним викликом бездіяльній більшості суспільства. Волонтери – зазвичай люди успішні, які досягли вагомих результатів у житті своєю працею. Серед них багато бізнесменів, медійних особистостей, митців, але є й звичайні громадяни, які мають сміливість взяти на себе відповідальність за життя інших. Зараз може видаватися, що вони допомагають лише певній частині суспільства, але насправді вони тримають на собі  всю країну. Такі люди, як волонтери, – майбутнє нашого суспільства. Своєю діяльністю вони доводять, що не страшно відповідати за себе і за інших, що тільки від нас залежить, яким буде «завтра», і що ніхто ніколи не робитиме вибір за нас.

Готовність брати на себе відповідальність і допомагати іншим – ознака здорового суспільства. Сподіваюсь, що все більше громадян будуть долучатися до волонтерського руху, формуючи відповідальне суспільство.

Олеся ФІЛОНЕНКО,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Полтава

Читайте також:

Волонтери – янголи в тилу

10 заповідей щастя

Джерело фото: yavahitna.com.ua

, , , переглядів: 895

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *