Навіщо вивчати власну історію

07.08.2022

Історія – це нудно! Зазвичай, саме таку відповідь я звикла отримувати від людей. А саме тоді, коли запитую, чому ж вони не хочуть вивчати її. Для більшості людей історія не має ніякого значення. Адже практично усі звикли жити сьогоденням та планами на майбутнє. Та саме через свою байдужість до минулого, людству неодноразово доводилось поплатитись ледве не усім, що мали. І доведеться, ще не раз. Інтригує, чи не так?

На перший погляд, цікавою є ось ця цитата. “Подивитись на годинник, стрілки біжать тільки вперед. А знаєш чому? Тому, що минуле вже не має значення…” Так Генрі Томас Бокль писав, що закони історії діють як механізми годинника.

Стрілка на годиннику ніколи не повернеться до того самого року, місяця, дня чи години. Проте вона завжди повернеться до того самого числа. Нічого не нагадує? Все так як і в історії. Ми не в змозі повернутися в якийсь місяць чи рік. Та робимо ті ж самі помилки, що й наші попередники, враховуючи нові обставини та час.

Отже, як би це банально не звучало, але історія дійсно потрібна для того, щоб не повторювати помилок. Час іде, люди забувають і забуваються та історія все пам’ятає.

Простим прикладом є український народ. На нашу землю знову прийшли вороги, щоб знову заволодіти нашою країною, знищити нашу мову, культуру та націю. Та, вочевидь, усі знову забули, хто такі українці та, найголовніше, на що вони здатні заради своєї свободи та волі. Століттями наші предки виборювали право на існування України як самостійної держави. Боролися за існування української мови. В тей час коли нас намагалися знищити Емськими указами та Валуєвськими циркулярами й не тільки. Вочевидь, цих людей нічого не навчила історія. І, що найприкріше, не навчить. Та одразу постає питання, чому?

У цьому випадку в нас є ще яскравіший приклад людської сутності. Адже після першої світової війни людям не знадобилося багато часу, щоб розпочати другу. Незважаючи на усі втрати, що вона їм принесла.

І звичайно, окрім загальної історії ми повинні знати свою, свого народу та своєї нації. Адже своє коріння Україна тягне ще з давніхдавен, починаючи з Київської Русі. Ми повинні знати та пам’ятати, яка кров тече в нас, за що століттями українці боролися ціною власного життя.

Отже, історія – це важливо, суттєво, значимо. Є влучна фраза про це: “Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього”. Ми маємо вчити історію, прислухатися до неї, пам’ятати її та не забувати про неї.

Юлія ГУДЗЬ,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 89

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *