Дослідити океан – знайти чудеса

07.08.2022

За підрахунками вчених, наразі досліджено лише 5-7% Світового океану. Це здається настільки малим відсотком, що пригадується популярний у народі вислів: як кіт наплакав. Цих знань недостатньо для того, аби говорити, що людство вивчило планету. Адже, як відомо ще зі школи, океан –70% усієї поверхні Землі. А якщо його досліджено як кіт наплакав, то що ми взагалі знаємо про нашу домівку?

Науковці заявляють, що із всіх живих істот планети аж 80% живе у Світовому океані, а не на суші. Виходить, всі досліджені сухопутні тварини, птахи, комахи тощо складають лише 30%. Решта ж, і відомих, і ще не відомих, живе у воді. Невже водойми настільки важливі у цьому сенсі? Тепер стає зрозуміло, що під водою нам ще є чого відкривати, досліджувати. Є ще, гадаю, те, що може здивувати усе людство. Може, існує щось таке, що переверне наші уявлення про навколишній світ з ніг на голову.

Щодо живої природи, чи ловили Ви себе на думці, що в океані всі істоти не такі, як на суші? Особливо вражає краса рифових риб. Вони всі унікальні, забарвлені в яскраві кольори. Також здивувати може восьминіг. Мабуть, це одна з найбільших загадок. Як можна так миттєво змінювати колір свого тіла? Чуючи про таку здатність, мимоволі згадуєш хамелеона. Насправді, хамелеонові потрібно декілька хвилин для зміни забарвлення. А восьминіг робить це лише за кілька секунд. Та й різноманіття маскувань у восьминога набагато більше. Ще ці чудернацькі істоти мають у своєму «арсеналі» блакитну кров, три серця, чорнильний мішечок, чудову пам’ять, інтелект. Найбільші представники можуть полювати навіть на невеликих акул. Іще проживає в океані безсмертна медуза. По суті, за нормальних умов вона може жити вічно, якщо не стане чиїмось обідом. У будь-який момент свого життя медуза в змозі повернутися до стану молодості. А потім робити це знову і знову.

Одне з найвідоміших, але мало досліджене місце у Світовому океані –Маріанський жолоб. Відомості про точну глибину у різних океанологів різняться. Але на чому сходяться усі, так це на тому, що, як мінімум глибина жолобу сягає 10 900 м. Це перевищує висоту найбільшої гори, що знаходиться на суші –Евересту. Небагато людей побували на дні Маріанського жолоба. На дні западини виявили пласких 30-ти сантиметрових риб, різні мікроорганізми. Думають, що саме тут є залишки древніх істот, мікроорганізмів, з яких почалося життя.

Вважаю, відкриття глибин дасть відповіді на багато запитань. Можливо, у майбутньому будуть технології, що дозволять вивчити більшу частину Світового океану. І тоді, беззаперечно, ми побачимо дива.

Ірина ГАНЗЮК,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 167

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *