Де закінчуються права і починаються обов’язки?

14.01.2019

Де закінчуються права і починаються обов’язки?

Не всім вдається знайти чітку межу між правом та обов’язком. Але варто спробувати.

Якби я була Вікіпедією, я б сказала, що право – це обумовлена природою людини і суспільства система регулювання суспільних відносин, що виражає свободу особистості; а обов’язок – це сукупність моральних зобов’язань людини перед іншими.

Але я не Вікіпедія, тому з цими двома поняттями будемо розбиратись простішими словами.

Якщо коротко: право – інші роблять для тебе; обов’язок – це ти робиш для інших. Для початку візьмемо право. До нього завжди можна звернутись в разі потреби, адже воно захищається Конституцією. А взагалі, думаю, кожен, кому виповнилось 5, знає що таке «свої права» 🙂

Не буде помилкою, якщо я скажу, що право виникає при народжені людини. Найперше і найважливіше право – право на життя. Воно триває поки людині віку стане і ніхто, чуєте, ніхто не може у нас його відібрати. З плином часу (поки людина зростає), права накопичуються і до повноліття їх стає чимало.

І все ж права не безмежні. Вони закінчуються там, де дії (або бездіяльність) починають кривдити оточуючих. Саме на цьому місці права переходять в обов’язки. Наприклад: не виходити за межі прописаних прав (це обов’язок). Навіть з процесом зростання, хоч людина і отримує все більше й більше прав, разом з тим вона зобов’язується їх берегти й захищати.

А що ж (іншими словами) таке обов’язки? Обов’язок – це менш приємна річ ніж право, проте без нього в світі панував би хаос та свавілля. Це те, що ми маємо робити для інших. Найцікавіше, що права та обов’язки ніби дві сторони однієї монети. В той час як хтось реалізовує свої права, інша особа виконує свій обов’язок, щоб ті права зреалізувались. Для прикладу: учні мають право на отримання знань (освіти), а вчителі мають обов’язок ці самі знання надати.

Отже права та обов’язки – два споріднених поняття. І без одного не може існувати другого. Між ними є чітка межа, яку конче треба бачити, адже багато прикростей стається в світі, коли люди захищають свої права, зовсім забуваючи про свої обов’язки.

Валерія ПІДГОРНА,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Київ

, , переглядів: 298

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *