Персональна відповідальність – основа здорового суспільства

06.06.2018

Не тіште себе ілюзіями, відповідати

будуть усі. І найгірше буде тим, хто

відповідати не звик.

Сергій Жадан

Що в сутності ми знаємо про відповідальність? Про її роль для суспільства загалом і кожної людини окремо? У наші часи вона особливо важлива. Але дедалі більше люди втрачають цю чесноту, забуваючи про те, що без неї може настати справжній безлад.

Населення України станом на 2016 рік – 45 мільйонів. Кожного дня вулицями сновигають тисячі людей. Вони добрі і злі, жорстокі і милосердні. Але чи відповідають вони за свою жорстокість? За свої бездумні вчинки, свою неправильність, нечесність, помилки, які допускають, суперечності, які створюють? Якщо всі 45 мільйонів водночас забудуть моральний людський кодекс, то на свідомості суспільства з’являться тріщини, котрі неможливо буде замаскувати.

Відповідальність – це перш за все моральна категорія. Ми маємо не просто діяти відповідально, а й мислити таким чином. Підсвідомо розуміти, що ми таки є частиною суспільства, хоч і мізерною, зате значущою (це приблизно щось схоже на будинок із карт: якщо хоч одна карта впаде, розвалиться вся іграшка!) Натрапивши на цитату з обкладинки роману «Троща» Василя Шкляра «Зраду можна зрозуміти, але не можна виправдати», я можу замість зради поставити слово «безвідповідальність». Дарма що безвідповідальність можна доволі рідко усвідомити.

Запорука адекватної еволюції світу – це вміння вмотивовувати свої вчинки навіть на побутовому рівні й реалістично оцінювати риси власного характеру (я вирішив погуляти, замість того, щоб прочитати параграф у підручнику з естетики; чому? Тому що до мене завітала лиха подруга Лінь і ой як не хочеться читати той параграф. Ось і все. Ніяких тобі промовистих відмовок про те, що відпочивати треба, а я так утомився й т.д.) Уміння самому собі зізнаватися в тому, що, можливо, у деяких випадках не маєш рації. Від цього рішучого інсайту своїх дій і думок починається так зване вдосконалення суспільства, його моральне й культурне зростання.

На людину, що відповідає за свої вчинки, можна з легкістю покластися. Вона нізащо не стане на бік фальші й лицемірства. Безвідповідальні люди не цінують себе як особистостей, вважають гідність за щось другорядне. Тому й створюють у своєму житті все більше й більше проблем: у них залишаються недоказані (а радше – неправильно сказані) слова, непочуті думки, із уст раз у раз злітають фарисейські істини. Я сподіваюся на краще: до стерна уряду ніколи не прийде безвідповідальна людина. Як-то кажуть, no pasaran! Їм на землі не місце. Вони перетворять її на пустку.

У нашому суспільстві як-не-як, а треба мати тверезий розум, щоб не потонути в тому пролитті брехні, котрий кожного дня може линути на наші голови з телебачення, окремих ЗМІ, вулиць, зловісних уст. Відповідальність надзвичайно важлива, щоб не втратити ті етичні принципи, яких дотримувався протягом усього життя, щоб не зрадити себе, щоб не стати в’язнем тотальної сітки обману, уміти не загубитися в гомоні фантасмагоричних обіцянок, котрими безперестанку деякі нас годують.

Отже, відповідальність – це своєрідний фундамент. Маючи позаду багатовікову українську історію, у якій зроблена нещадна кількість помилок (що зараз, по суті, повторюються), ми давно повинні були зрозуміти вищезазначену істину. До речі, за ляпсуси в перебігу історичних подій теж доведеться відповідати.

Настав час зрозуміти: ніхто не збиратиме уламків твого сумління. Ти відповідаєш за все, зроблене тобою, сам. Уміння відповідати – це аж ніяк не слабкість. Це дружба з чесністю. Як говорила Жорж Санд: «Істина живе тільки у відкритій душі, її авторитет – лише в чистих устах».

Зі свого вікна бачу, як зараз хлопці граються петардами. Вони полохають птиць у небі. І хто за це відповідатиме? Малі бешкетники, як завжди, не звернуть на пернатих друзів уваги, повернуться спинами й підуть додому. А птахам було страшно. Я впевнена. Відповідаю за свої слова.

Ольга ДУДЕНКО,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Полтава

Джерело фото: http://shkola.ostriv.in.ua/publication/code-6BAAFD4CF7917/list-B65BB05F26

, , переглядів: 674

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *