Весна мого міста

17.12.2018

Весна мого міста

Весна мого міста… Якою їй бути цьогоріч? Дзвінкою, чарівливою та хмільною? Чи тихою, хвилюючою, смутною? А ставали на поріг мого міста різні весни.

Розглядаю калейдоскоп історичного різнобарвя Івано-Франківська…

Школа універсального журналіста запрошує на навчання учнів 9-11 класів з усієї України

Ось повносило будить ждана весна мешканців Станіславова у Речі Посполитій Польській. На гомінкі ярмарки сходяться купці, гендлярі та ремісники. У передмісті розпочинається будова броварень, винниць, фільварків, солодовень… Повновладна весна наступає зі своїми законами на утвердження благ, на жаль, Речі Посполитої. Спустошені душі зустрічають весну…

А ось уже моє місто вітає весну у монархії Габсбурґів. Кількаповерхові ошатні будиночки, сквери, алеї, просторий ринковий майдан, костел – все застигло в сором‘язливому очікуванні. На вулицях лунає українська, польська, німецька, вірменська, ідиш…

Невпинно наступала на моє місто смутна весна Першої світової війни. Чума, азійська холера, пожежі… Грізна воєнна дійсність змінила не тільки обличчя Станіславова, а й просякла в стривожені душі мешканців. Ні, то вже тільки рештки понівечених, стомлених, напівживих душ…

Навіки в гарячих серцях різноетнічного населення закарбувалась благословенна весна 1918 року. Українська мова, уряд, січове стрілецтво і своя Українська Держава! Всенародна весно! Хто сполохав твою переможну ходу? Ворог, боротьба, свавілля?

Блискавична весна радянської окупації… Страх, напруження, депортації – тріада її тривог. Але місто вистояло завдяки силі духу, глибокій вірі та незламній надії.

Болючий хаос принесла моєму місту весна Другої світової війни. Облави, переслідування, розстріли… Підступність, віроломство і нещадність ворогів. Але це були й весни звитяги, патріотизму й перемоги!

І нарешті довгоочікувана весна свободи, незалежності! Чому ж і сьогодні нам слід тримати лінію оборони? Щоб не обірвався зв’язок поколінь, залюблених в своє місто! Щоб зберегти дух 350-літнього Станіславова, осягнувши свій історичний обов’язок. І часу на поразку немає! Весна наступає! І якою вона буде у нашому місті залежить і від нас з тобою.

Вадим МЕЛЬНИЧУК,

випускник Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Івано-Франківськ

, , , , переглядів: 347

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *