5 книг для молодшого брата

31.07.2018

На моїй полиці лежать чотири заповнені читацькі щоденники. Нещодавно переглядала їх і зловила себе на думці, що кожна прочитана книжка: від збірників казок до товстих енциклопедій, від історичних романів до легковажного фентезі мені щось дала. Зараз модно складати ТОПи. Ну там “ТОП 10 серіалів” чи “ТОП 5 видів мастила”. І от захотілось мені скласти перелік з п’яти книг, які варто прочитати молодшому брату.

Жуль Верн “Таємничий острів”
Це, на мою думку, найкраща з робінзонад. 

Усе починається в США в період громадянської війни. П’ять людей тікають з обложеного міста на повітряній кулі, але страшна буря викидає їх на берег безлюдного острова, де вони поступово освоюються. Завдяки тому, що серед них є інженер Сайрус Сміт, перебування вимушених “робінзонів” на острові відрізняється від життя героїв усіх подібних книг. Вони не їдять устриць і не огороджують своє житло частоколом, щоб захиститись від хижих звірів чи дикунів. Цілий твір наче перешитий нитками науки: розповідається про різні природні явища, читач має можливість спостерігати хімічні експерименти, до того ж, можна знайти відповіді на цікаві питання, наприклад, чи можна загасити вулкан. Навіть роль “дикуна П’ятниці” поділяють колишній розбійник Айтрон і мавпа Юп. Для тих, хто читав інші, дещо відоміші твори цього автора, буде цікаво зустрітися із знайомими героями, які усі зібралися в цій книзі.

Всеволод Нестайко “Тореадори з Васюківки”
Звичайні хлопці із звичайного українського села вирішують написати книгу про своє життя. Їхні вигадки викликають усмішку, або й змушують переживати. Окрім того, що читати про те, як вони прокопували метро під свинарником чи заблукали в кукурудзі, цікаво, ми бачимо правдиву, без прикрас зображену дружбу. Життєво показані стосунки хлопців з іншими людьми: ровесниками, батьками, вчителями. Схожим є твір А. Дімарова “На коні і під конем”.

Джоан Роулінг “Гаррі Поттер і філософський камінь”
Це, на перший погляд, мила казка про хлопчика-чарівника зі шрамом у вигляді блискавки, але, якщо придивитись, все не так вже і просто. Мені ця книга нагадує капелюх, з якого фокусник витягає кролика: наче звичайна річ, а виявляється, що дно подвійне. Так, за основним сюжетом можна побачити тінь іншого, який не суперечить основному, а навпаки, заповнює його прогалини. Шукати цю тінь досить цікаво, але перечитувати доведеться не раз. Також в книзі є ідеальна дружба,  магія, навіть маленький детектив і…небезпека, яку, звичайно ж, подолають.

Астрід Ліндгрен “Брати Лев’яче Серце”
В жінки було два сини: молодший, Карл – важко хворий і Юнатан — розумний, хоробрий, улюбленець ровесників, гордість школи. В їх домі сталася пожежа і Юнатан з братом вистрибнув з вікна, захистивши його своїм тілом. Він помер. Незадовго помер від хвороби молодший. Так вони опинились в потойбічному світі — Нангіялі. Там у них був затишний будинок, коні, кролі… Але нещастя прийшло і туди. Брати вирушили рятувати сусідню країну, де, здобувши перемогу, загинули і потрапили в Нангіліму, у якій, мабуть, зажили спокійно.

“Брати Лев’яче Серце” — дитячий твір про недитячі справи. Повстання в Терновій долині стало справжньою національно-визвольною війною з усіма її небезпеками. Твір пронизаний особливим, піднесеним патріотизмом, що передує битві. Бачимо лідерів, які виголошують промови із блиском в очах, із правдивою вірою “в ідею”; старих, що зберегли свою гідність в постійному гніті, жінок, що відрізають коси на тятиви і, паралельно до цього, страх двох дітей, що могли б спокійно годувати улюблених кроликів у власній мирній долині. Поруч із щирою вірою в правильність і необхідність справи автор показує, що вони бояться. Усі. Від малого до старого. І це лише робить твір більш природнім і близьким до читача.

Казка про двох братів Лев’яче Серце – це твір, що не забувається.

Пантелеймон Куліш “Чорна Рада”
Історичний роман, який описує події 1663 р., що привели до обрання гетьманом Івана Брюховецького. Ця подія офіційно розколола Україну на Ліво- і Правобережну. У творі показано всю гіркоту тодішнього становища українського народу, всю важкість часу, коли зрадники і борці за єдність могли бути родичами, часу, коли усі здатні чоловіки знаходились в стані постійної готовності до війни, коли Україна обдурювалася, продавалася, зневажалася. Водночас, ця книга увібрала в себе і славу козаків, їх завзятість, честь, патріотизм — усе найкраще, що ми згадуємо і до чого прагнемо й сьогодні. Прочитати її варто кожному українцеві, адже історія нам дає хороші уроки.

Кажуть, що уважний читач проживає безліч життів. Додам, що і сам він після кожної книги змінюється. Тому, щоб формувати себе, свій світогляд, потрібно читати правильні книги.

Ольга ОГОРЕНКО,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Тернопільська область

, , переглядів: 557

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *