Маруся Богуславка — зрадниця чи патріотка?

04.02.2023

Маруся Богуславка — зрадниця чи патріотка?

Маруся Богуславка – головна героїня української народної думи “Дума про Марусю Богуславку”. Нелегка доля склалася в нашої героїні. Маруся Богуславка була дочкою священика, жила приблизно в XVI – XVII столітті в місті Богуславі. Її взяли у полон ординці та віддали до турецького хана.

А він наскільки закохався в дівчину, що довірив ключі від замку і темниці на час поки поїхав до мечеті. У творі розповідається про те, як на Чорному морі, на білому камені стоїть кам’яна темниця, а в ній перебуває в неволі сімсот козаків. Світу Божого, сонця праведного вони не бачать, втратили лік дням. Прийшла Маруся до кам’яної темниці “отвирати, вас, бідних невольників, та з кам’яної темниці випускати” і нагадала про свято велике – Великдень. Почали козаки її за це картати – проклинати, що вона їм жалю завдала. Тоді дівчина попросила їх не лаяти її, бо як настане Великодень і пан турецький поїде до мечеті, випустить вона козаків і тікатимуть вони до України.

Так Маруся – зрадниця чи патріотка? Я думаю що Богуславку можна назвати лише патріоткою, тому що попри те, що вона прийняла іншу віру, так, як сказано в пісні, “потурчилась, побусурманилась для розкоші турецької, для лакомства нещасного”, не забула про Батьківщину та родину свою, а допомогла визволитися землякам. Маруся могла би втекти з козаками, проте це вже було б зрадою довір’я “пана турецького”. І на це вона не була здатна. Ця смілива дівчина символізує тих українок, котрі з примусу залишили рідний край, але полюбили його всім серцем і дбають про своїх земляків, які потрапили в полон. Маруся – один з найсвітліших жіночих образів українських дум. На честь легендарної героїні також звели пам’ятник на Київщині в місті Богуславі.

 

Ангеліна СІЧКАРЕНКО, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 22

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *