Вчимося протидіяти маніпуляціям в інтернеті: добірка порад і ресурсів

03.04.2019

Вчимося протидіяти маніпуляціям в інтернеті: добірка порад і ресурсів

1. Пам’ятайте, що інформацією можна маніпулювати у різний спосіб, зокрема, взяти її з ненадійного джерела та спотворити за допомогою неповної, односторонньої подачі. Тож в роботі журналіста важливим є процес фактчекінгу та верифікації інформації. В цьому вам допоможе WhoIs – інструмент, який дозволяє визначити власника та термін існування домену сайту.

2. Наші колеги з Texty.org розробили алгоритм визначення типів маніпуляцій у новинах. У процесі роботи вони встановили, що найбільш поширеними маніпуляціями є «емоційна упередженість» та «хибна аргументація». «В Киеве хотят ввести курс бандерологии» – інтригує, чи не так? Це назва статті з «Політнавігатор.нет», новинного сайту сумнівної якості.

За словами Анатолія Бондаренка, такі «інформаційні ресурси» популярні серед українських інтернет-користувачів: пропагандистський сайт «Русская весна» демонструє 11,8 млн візитів з України. Для порівняння, «Українська правда» — 16, сайт «Нового времени» — 10,25 млн.

3. Якщо хочете розпізнати тролів, скористайтеся порадами нідерландського журналіста Роберта ван дер Ноордаа, який дослідив роботу російської «Фабрики тролів». В пригоді вам стануть GitHubRussia Tweets та інші бази даних, наведені в розділі «Інструменти» нашого конспекту.

4. Цікаво дізнатися, хто такі боти? Для чого вони потрібні та як їх ідентифікувати ? Про це докладно розповів Павло Бєлоусов, експерт Digital Security School 380. Він також рекомендує використовувати такі інструменти для викриття зловмисних інформаційних впливів: stalkscan.comGoogle AlertsToolkit For FB та інші.

5. Для того, щоб виявити ботів у TwitterОлександр Надельнюк радить використовувати botometer.iuni.iu.edu – інструмент, який перевіряє активність облікового запису Twitter та оцінює ймовірність того, що цей акаунт є ботом.

6. Чи Ви чули про ініціативу «Литовські ельфи», яка була створена для розвінчання фейків та блокування акаунтів ботів та тролів? Вони координують свої дії через Facebook або Skype, аби викривати підроблені акаунти. Координовані запити — ключ до блокування акаунтів. Можливо, таку ініціативу варто запровадити в Україні?

Пропонуємо ознайомитися з детальнішим конспектом тренінгу «Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції», який проходив у Києві 15–17 січня 2019 р. У ньому ви також знайдете перелік інструментів, які допоможуть верифікувати зображення та відео, виявляти ботів у Twitter та аналізувати сторінки соціальних мереж.

Захід проведено в рамках проекту «Викриття зловмисних інформаційних впливів в Україні», що його здійснює ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні. Подія відбулася під егідою ініціативи «Інтерньюз-Україна» UkraineWorld.

Джерело: https://internews.ua/opportunity/bots-manipulation

, , , переглядів: 635

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *