Тайм-менеджмент: навіщо встигати більше

16.05.2018

Тайм-менеджмент: навіщо встигати більше

У книжках із тайм-менеджменту часто можна зустріти пораду: “Порахуйте, скільки коштує ваш час”. Мовляв, так з’явиться більше мотивації використовувати його раціональніше.

Порахував. Зрозумів, що мотивація — десь в іншому місці.

З одного боку, монетизація часу, тобто розгляд його в “грошовій” системі координат, справді може допомогти почати ставитись до нього по-іншому. Але не всім і не завжди.

Цілком можливо, що поділивши суму, яку заробляєте на місяць, на кількість годин у місяці, ви отримаєте досить скромну цифру. І вона не мотивує вас подумати про час уважніше, а навпаки — демотивує.

Візьмемо середньомісячний дохід у 10 000 гривень, який для багатьох виглядає доволі пристойним чи навіть бажаним. Поділимо на 176 годин (22 робочих дні на місяць, тривалість дня — 8 годин). Вийде приблизно 57 гривень. У багатьох може логічно виникнути питання: це я за 57 гривень ще буду думати, на що витратити якусь нещасну годину часу?..

А для когось і сума в 10 чи в 100 разів більша — не така значна, щоб мотивувати замислитись над ефективністю використання часу.

Для того ж, хто отримує твердий оклад чи пасивний дохід, де витрати власного часу взагалі не прив’язані до суми “на виході” – постановка питання взагалі втрачає сенс.

Вочевидь, не лише у грошах справа. Хоча говорити про час так, як говориш про гроші, – звичка загалом корисна. І сама по собі вона вже сприяє більш тверезому, усвідомленому ставленню до нашого головного ресурсу, ресурсу, який не відновлюється, – часу.

Але цього мало.

Для себе зрозумів: запитання “Скільки коштує ваш час?” як відправна точка більш усвідомленого “часовикористання” – це не про годинний заробіток. Це про те, скільки і чого ви могли б за цей час зробити. І наскільки ці справи відповідають вашим життєвим цінностям і цілям.

Хороший стимул подумати про тайм-менеджмент — діти. Коли вони народжуються — часу стає менше. Конкуренція за одну одиницю часу між різними справами — зростає. З’являються такі собі “затори на лінії часу”. Якщо розглядати наш день як дорогу, а справи – як автомобілі.

І ти зовсім по-іншому дивишся на час, коли хтось прагне повісити на тебе справу, яку цілком міг би зробити сам (але він вирішив, що ваш час — дешевший). Або яка вигідна лише йому (а я вважаю, що в будь-якій справі, що справді варта уваги, у виграші мають бути дві сторони).

Думаєш, наприклад, так: а хіба я давав йому право красти час у моїх дітей?..

Важливо не те, скільки грошей ви потенційно могли б заробити за годину, яку беремося аналізувати. (Хоча і це, скажу справедливості заради, – також). Важливо те, якій із ваших життєвих цінностей (а говорячи локальніше — й середньострокових цілей та короткострокових завдань) відповідає те, чим ви цю конкретну годину наповнили.

Простіше кажучи, в цю годину можна було відвідати академконцерт дитини, яка закінчує музичну школу. І тим самим виявити їй моральну підтримку у відповідальний, сповнений хвилювання момент життя. А можна — присвятити ті самі 60 хвилин обговоренню в соцмережах вечірнього телеефіру популярного політика. Навіть фотожабу на нього намалювати. І зібрати кілька лайків від тих, кому в цю годину теж не було чим зайнятися…

Вартість нашого часу — це не тільки і не стільки те, що ми заробили. Це те, що ми зробили. Або — могли б зробити, але не зробили.

Тайм-менеджмент — це не про те, щоб усе робити швидше і фіксувати в блокнот кожну справу й витрачений на неї час. Планування справ, моніторинг використання часу — це лише інструменти. Інструменти усвідомленого життя. Інструмент — вторинний у порівнянні з метою, для якої його використовують. Як кажуть, купуючи свердло, ми насправді купуємо не свердло, а отвір. Та й отвір нам, якщо подумати, потрібен для чогось іншого. Наприклад, повісити картину. Щоб зробити оселю затишнішою. Бо комфорт у побуті — одна з наших життєвих цінностей.

Тому думати, що встановивши модний мобільний додаток, ти став володарем власного часу – самообман. Із таким самим успіхом контролювати те, як живеш і на що витрачаєш дорогоцінні години, можна з допомогою аркушу А4. Або просто тримати важливе в голові. Це не так складно – особливо, якщо викинути звідти неважливе.

Тайм-менеджмент — це про пріоритети. Встигати те, що для тебе головне. Встигати жити.

Віталій ГОЛУБЄВ

Читайте також:

Тайм-менеджмент для журналіста: 15 порад, які збільшать Вашу продуктивність

, , , , , , , переглядів: 682

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *