Усім відомий вислів «Дивитися на світ крізь рожеві окуляри». Ми говоримо так про людину, яка не сприймає дійсність адекватно. Іноді її світогляд змінюється навіть усупереч власному бажанню. У сучасному суспільстві таким агресивним способом втручання у сферу свідомості людини стало телебачення.
Телевізор – надбання кожної сучасної родини. Це своєрідне “домашнє вогнище”, біля якого збираються, найчастіше ввечері, всі представники сім’ї. Поступово він стає ще одним членом родини. Власне, телебачення із самого початку мало тільки позитивні функції. Адже за його допомогою ми можемо зазирнути і найглибші западини, піднятися на найвищі та наймогутніші гори світу, дізнатися про останні новини, мандрувати по всій земній кулі, і все це не виходячи з дому. Отже, телебачення – це джерело інформації. По суті, його вплив на формування свідомості позитивний, адже розширюються і світоглядні, і пізнавальні межі. Саме негативний вплив пов’язаний із людським фактором. У всі часи існували люди аморальні, чиї уподобання, духовні орієнтири йшли усупереч загальнолюдським. Заради власного зиску вони переступають межу закону і можуть навіть скоїти злочин.
Прикро, але телебачення дає всі можливості у досягненні їхньої мети. Саме воно і є потужним знаряддям, за допомогою якого можна вільно маніпулювати масами (сьогодні це побачити дуже легко). Під його впливом формується мовленнєва культура людей, їх світогляд. У публіцистиці почали активно використовувати стилістично знижену, вульгарну лексику. У мові газет і журналів, у телевізійних студіях не рідкістю стало використання непристойних слів. Якщо говорити про цензуру, то, на мою думку, прийшов час певною мірою змінити все. Тепер подивитися високохудожню стрічку не завжди щастить. Натомість – ріки крові, смерті, насильство, жорстокість. Вульгарність, лайка, непристойні слова – це своєрідна мовленнєва норма тепер майже кожного. На даний момент у світі тим чи іншим чином відображається подвійна сутність людського єства: одвічна боротьба добра і зла. Це, твердження цілком справедливе і стосовно телебачення. Проте воно значно впливовіше, аніж інші засоби масової інформації. Його вплив відображається не тільки на окрему особистість, а й на людство в цілому.
Величезне питання турбує і постає переді мною вже багато часу: чому в країні, де живуть і розвиваються корінні українці, практично на всіх телеканалах серіали, фільми, передачі транслюють переважно російською мовою? Чому пропагують смерті та кровопролиття? І лише зараз неквапливо щось змінюється. Зрозумійте нарешті, телебачення – здатне змінити свідомість, тому сьогодні важливо перемогти ще й в інформаційній війні… Досить транслювати безлад! Годі «шлаку», нам потрібний якісний інформаційний товар, відмінні, а не «залежані», «підроблені» новини! Ми – жителі прекрасної держави, і повинні все зробити задля того, аби покращити життя у ній.
Сподіваюсь, що в майбутньому і я зможу прислужитись людям, адже журналісти – «очі народу» Кожен з нас гідний називатись українцем, а тому повинен зробити крок до кращого майбуття! В нас все вийде! Наша мова – наймилозвучніша! Наш народ – найзавзятіший! Як сказав Шевченко: “Борітеся, поборете!”.
До теми:
Інтернет-залежність сучасних підлітків: одинадцятикласник розповів усю правду
В Україні видано новий навчальний посібник із журналістики
Джерело фото: http://cikavosti.com/telebachennya-nazvali-naypopulyarnishim-dozvillyam-u-2013-rotsi/
Михайло ПИЛИПЧУК, учень 11 класу Великомежиріцького НВК «Школа І ступеня-гімназія» Рівненської обл., випускник Школи універсального журналіста