Візерунками української вишиванки

14.10.2020

Візерунками української вишиванки

Мову народу можна передати не лише словами. Чи помічали ви, що людина часто вдягається відповідно до того, що вона відчуває? Кольори, відтінки, тканини, орнаменти, фасон. Коли якесь почуття стосується цілого народу, його передають через елементи національного одягу. 

Раніше українці (а тоді ще русини) були язичниками. Цим можна пояснити їхню віру у злих духів та бажання від них захиститися. Та навіть після хрещення Русі потреба у захисті не зникала. Тож візерунки на вишиванці й сама сорочка – ніщо інше, як оберіг для людини, котра її носить. Кожна геометрична фігура, кожна квітка та кожен символ несе у собі певне послання.

Коло в орнаменті вишиванки – то символ Сонця і вічності. У язичницькій релігії коло завжди означало енергію та внутрішню силу. Хрест із чотирма кінцями у колі вишивали як оберіг оселі на щастя. Якщо Сонце у вишивці має промені, спрямовані назовні – це обіцяє власникові сорочки гарний врожай, адже Земля має силу. Якщо промені спрямовані всередину кола – це символізує пустоту. Можливо, це передає той настрій, із яким майстриня вишивала візерунки. Хто знає, що було в неї на серці?

Символ, протилежний колу – це квадрат. Якщо коло означає довершеність та нескінченність, бо воно не має кутів, то у квадрата їх є аж чотири. Вони означають народження, юність, старість і смерть; чотири пори року; чотири сторони світу. Також ця фігура несе в собі силу чотирьох стихій одночасно, але вважається символом Землі. Вишиті квадрати на сорочці принесуть власникові достаток та благополуччя у родині.

Ромб символізує поєднання сили Сонця та сили Землі. Два трикутники, із яких складається ромб, означають чоловічу та жіночу енергію. Ромб символізує родючість Землі. Такі орнаменти можна побачити на старовинних весільних рушниках та на сукні нареченої.

Хрест на вишиванках також має своє значення. І насправді це не стосується християнства, як ви могли подумати. З давніх часів українці вважали хрест символом Вогню. Він був дуже потужним оберегом від злих духів для свого власника. Прямий хрест означає Творця, а косий – жіноче начало та Місяць.

Багато негативних асоціацій з’являється тоді, коли люди бачать візерунок сварги. Їм одразу думається: 《Так то ж є символ фашистів》. Мабуть, ті люди навіть і не знають про те, що сварга (або ж свастика) – це символ домашнього вогнища, родинного щастя та сонячного культу. Майстриня, котра вишивала цей знак на сорочці, хотіла подарувати майбутньому власникові тепло і вже точно не думала про холод, що несе війна. Але в часи Другої світової члени нацистських угруповань вирішили, що саме сварга демонструє давнє походження “арійської раси” і присвоїли символ собі. Людство не може забути тих звірств, які нацисти чинили з мирними людьми, а тому й репутація символу добробуту заплямована якщо не назавжди, то іще на багато років уперед.

Вишиті хвилясті лінії означали плинність часу та дощ. Що, як не Вода, може найточніше охарактеризувати людське життя?

Серця вишивали на рушниках та весільному вбранні молодих. Такі візерунки були на щастя для молодої родини.

Рослинні орнаменти також символізували кохання, життя, процвітання роду та чистоту. Найчастіше такі мотиви можна помітити на вишиванках Полісся, Східної та Центральної України. Наприклад, виноград означає сімейне щастя; гілки дуба – чоловічу силу та бога на ім’я Перун, котрий був покровителем грому та блискавки; калина – то матінка-земля, багатство й краса; а ромашки, хміль та любисток – символи кохання.

Одним із найпотужніших рослинних візерунків-оберегів було дерево життя. На ньому можна було зобразити весь рід людини, яка збиралася носити таку вишиванку. Щоправда, частіше це дерево зображалося на рушниках. Воно символізує перш за все життя та родючість, але так само чотири сторони світу, пори року, місяці, години та навіть сузір’я! Через це можна припустити, що іще в сиву давнину люди, ще не вигадавши навіть літаків, мали уявлення про будову Всесвіту та космос.

У візерунках вишиванки можна приховати будь-яку інформацію про її власника. Ім’я, прізвище, прізвисько, день народження, імена найближчих родичів тощо. Можливо, саме через таке багатство значень і прихованих сенсів українську вишиванку називають “кодом нації”.

Олександра САВИЧ,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Рівненська область

(зображення із відео Vogue UAhttps://youtu.be/Y-wpyhqjTgU)

переглядів: 149

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *