Що таке стереотипи і навіщо їх руйнувати?

20.01.2021

Що таке стереотипи і навіщо їх руйнувати?

Ми живемо в яскравому, цікавому, захопливому світі. Тут кожна жива і нежива істота абсолютно унікальна, не схожа більше ні на кого. Тому, неможливо знайти два однакових камінці, як і двох ідентичних людей. Здавалося б, чудово, що так склалось. Завдяки цьому кожен з нас може писати власну історію, а не копіювати чиюсь. Але, як виявилось згодом, людина – це істота, що прагне досягти ідеалу. Є ті, хто вважають, що їхня думка – єдина правильна, тому всі мають її наслідувати і не заперечувати. Так з’явились стереотипи.

Простими словами, це думка суспільства стосовно когось або чогось. Наприклад, колись якась зверхня людина зустріла успішну жінку, яка має роботу мрії, чудову кар’єру і непогано на цьому заробляє. А та пересічна людина, сама за життя нічого не досягнувши, вважає, що всі мають бути такими, як вона. Тому, керуючись заздрістю, зараз їй легше сказати, що тій жінці усе це влаштував знайомий, ніж взяти приклад, піднятись з дивану і почати працювати. Так від людини до людини така думка передається по світу і з’являється стереотип, що за кожною успішною жінкою стоїть багатий чоловік.

Дивлячись на такий приклад, можна сказати, що стереотипи – це звичайні чутки. Це теж правильна думка, але в цьому випадку вони стосуються не когось конкретно, а всіх, хто на нього схожий.

Зараз по світу розлетілось безліч стереотипів. Та, на мою думку, більшість з них стосуються жінок. Це можна пояснити тим, що “слабкій половині суспільства” не довіряють важкої роботи. “Блондинки і моделі – не надто розумні”, “Справа жінки – готувати, прибирати і виховувати дітей”, “Армія – це не жіноча справа” – ці чутки обмежують дії та руйнують мрії багатьох дівчат.

Але не всі стереотипи стосуються людей. Культурні надбання країн світу теж можуть породжувати про них не найкращу думку.” Українська кухня – це лише вареники і борщ, або щось жирне”,” Франція – це лише Ейфелева вежа”, “У Бразилії єдине, що відбувається – карнавали та футбольні матчі” – такі думки обмежують уявлення про країни, які славляться не лише цим.

Тому, аби стереотипи не викривляли наше уявлення про навколишній світ та не породжували хибних думок про нього, їх потрібно руйнувати. З одного боку, це легко зробити, достатньо лише довести, що те, про що вони розповідають – неправда. Проте, з іншого боку, єдиного доказу неправдивості буде не достатньо. Саме тому, і до сьогодні продовжують з’являтись телепрограми та масштабні проекти, такі як телешоу “Хто проти блондинок?”, жіночий проект “Я зможу”, ресторан “100 років тому вперед”, телепрограма “Орел і решка”,кожен з яких на конкретних багаточисельних прикладах руйнує відомі стереотипи.

Але, попри всі ці зусилля, досі залишаються скептики, які все одно вважають зруйновані чутки правдою. Тому зверніть на це увагу! Якщо про таких як ви, про ваш населений пункт, чи вашу країну існують стереотипи, найперше, що потрібно робити – не опускати руки. Не можна просто так змиритись з неправильними думками оточуючих! Якщо у вас є можливості, ресурси та підтримка – робіть усе, що дозволяє ваше становище, аби хибні уявлення не поширювались світом!

Вероніка ПРОЩЕНКО,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 72

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *