Що таке перфекціонізм та як з ним боротись?

14.09.2020

Що таке перфекціонізм та як з ним боротись?

Думаю, що ви вже неодноразово чули та і самі використовували цей термін, а разом з цим і знаєте його значення. Проте, заради формальності – нагадаю.  У психології, перфекціонізм — це віра в те, що ідеал може та мусить бути досягнутим. У патологічній формі є неприйняттям усього неідеального, в тому числі себе. Проявляється бажанням робити все лише найкращим чином. Нерідко, в якості альтернативи, використовують визначення «ідеаліст».

«А я перфекціоніст?», – запитаєте ви. Відкрию таємницю, коли вам подобається акуратно складений одяг в шафі – це ще не вирок. Хоча це є очевидним проявом. Нумо поговоримо про ідеалістів. Як розпізнати їх в натовпі?

По-перше: зволікання. Ці люди страшенно повільні в прийнятті рішень, та і після цього вагаються, чи зробили все правильно. По-друге, уникання ризику. Судячи з вислову: «Хто не ризикує – той не п’є шампанського», – ці люди його, навіть, не куштували. Припустимо, якщо прогнозуються опади з імовірністю 30%, то без парасольки з дому ніхто не вийде. Бо ідеаліст не буде мокнути під дощем, як всі. По-третє, роблю те, що люблю. І це зараз не про вибір професії чи тому подібне. Перфекціоніст робить тільки те, що він вміє робити добре, і не хоче вчитись чогось нового, аби не впасти лицем в бруд перед кимось. Правда ж, боягузи?

А зараз увага! Детальна інструкція, як роздратувати того, хто постійно своїми ідеалістичними замашками дратує вас:

  1. Розкидайте всі речі, ніколи не прибирайте те, що криво лежить.
  2. Асиметричність – наше все. Бачите в магазині олівці чітко розсортовані по кольорах? Скоріше їх змішуйте. Чого чекати?
  3. Запланували зустрітись? Не смійте приходити вчасно, нехай світ почекає.
  4. Прийшли до нього, ідеального, погостювати. Сидите, чай п’єте, теревените… Захотілось до туалету. Зайшли до ванної кімнати, а там все блищить, немов бабусин кришталевий сервіз? Помалюйте на склі, обплюйте раковину та не забудьте порозкидати всі рушники, які тільки бачите.
  5. Запланували похід до супермаркету? Думаю, ви здогадались кого потрібно прихопити з собою. Цінники, на кшталт 29.99 не залишать його байдужим.

Ну і, наостанок, те, що цікавить багатьох: як та навіщо його позбуватись? Це що, діагноз?

Можливо, ви не повірите але так і є. Це термін в психології, що може констатуватись при візиті до психолога. А боротись з цим не те, що можна, а потрібно. Нездорове прагнення до досконалості не лише перешкоджає вам досягти успіху, але й є надзвичайно шкідливою практикою, яка може навіть загрожувати життю. Наприклад, в гонитві за гарним підтягнутим тілом, дівчата часто перебільшують вимоги до самих себе, а згодом не можуть зупинитись взагалі та хворіють на анорексію.

Сучасне суспільство має та створює купу нових ідеалів, та стверджує, що всі їх повинні дотримуватись. Зараз це в тренді. Але ніхто і не здогадується, як хтось може від цього страждати. Природа створила нас такими, як ми є. Кожен з нас привабливий по-своєму. Коли буде мода бути собою?

Софія ДУБОВА,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Вінницька область

переглядів: 67

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *