Розвиток аптечної справи в Україні

12.01.2020

Розвиток аптечної справи в Україні

Навички збирання та зберігання лікарських трав, їх використання для виготовлення ліків відомі нам ще з часів Київської Русі. У ті роки ліки називали зіллям, а заклади, що виготовляли їх “зеленями”. Також можна було зустріти різноманітні порошки, настої, мазі та відвари. Аптек, у сучасному розумінні, не існувало. Тому всі лікарські засоби зберігали у льохах — спеціально обладнаних ямах для цілорічного зберігання продуктів.

У князівську добу виникла храмова медицина, а разом з нею й аптеки при львівських храмах. Так у Львові у 1270 році було відкрито першу аптеку при храмі Іоанна Хрестителя, яка проіснувала до 1480 року. Через 10 років, у 1490 році, заснована перша офіційна публічна аптека, а на кінець 19 ст. існував цех аптекарів із 15 осіб. У Києві першу аптеку відкрили на Печерську у 1709 році, державну — у 1715.

Наприкінці XVIII – початку XIX ст. аптеки розвивалися як торгові підприємства та розрізнялися за призначенням і структурою. Існували королівські, публічні, окружні, військові, гомеопатичні аптеки і дрогерії — аптечні магазини або магазини санітарії та гігієни. У таких магазинах готували дезінфекційні й косметичні засоби, отрутохімікати, перев’язувальний матеріал, хімічні товари для ремесел і деякі ліки, які відпускалися без рецепту, за нижчу ціну.

У звичайних аптеках на полицях були чаї, сиропи, свічки, пластирі, мікстури, краплі. Через велику конкуренцію також виготовляли лікувальні вина, мінеральні води, м’ясні бульйони.

На той час рослини складали 80% асортименту ліків. Менш поширеними були хімікати (9-10%) та речовини тваринного походження (7%).

З середини 19 століття набули поширення гомеопатичні та окружні аптеки. Найвідомішою з останніх була окружна аптека у Львові “Під чорним крилом”. Вона заснована у 1735 році, а з 1966 року — це “Аптека-музей” м.Львова.

Через відсутність хімічної промисловості в регіоні аптечні лабораторії стали центрами синтезу та аналізу хімічної продукції, розробок технологій виробництва та одержання хімічно чистих речовин.

Проте, не зважаючи на проблеми аптечна справа все ж таки розвивалась. На початку 20 сторіччя сформувався фармацевтичний комплекс “Петро Міколяш і Спілка”. Згодом, у 1910 році, як окремий відділ фірми було відкрито фабрику “Лаокоон”, на базі якої було створено фармкомплекс “Галичфарм”.

За радянських часів кількість аптек зросла з 1067 аптек у 1913 році до 2419 у 1941. Разом з цим створювалась потужна медична промисловість. Але під час німецько-радянської війни нацисти знищили 1807 аптек. Тоді було завдано збитків на 290 млн карбованців.

У післявоєнні роки аптечна мережа розширювалась. Так на 1958 рік існувало 3007 аптек.

За роки незалежності українська фармація перетворилась на галузь, що швидко розвивається та поступово крокує до європейських зразків. Станом на лютий 2019 року в Україні 22 642 аптеки та аптечних пунктів, у яких торгують вроздріб.

Каріна КОБА,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Харківська область

переглядів: 269

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *