Навіщо вивчати власну історію

15.11.2020

Сьогодні кожний народ прагне більше дізнатися про свою історію. Будь-яка освічена людина повинна знати своє коріння, цікавитися  минулим. У сучасному житті між країнами часто виникають суперечки на тлі їхніх історичних відносин. Чому ж у наш час так багато уваги приділяється тому, що вже давно минуло? Спробуємо у цьому розібратися.

По-перше, вивчати історію потрібно для того, щоб не повторювати тих самих помилок, що зробили наші пращури. Ця наука показує нам на прикладі досвіду інших людей до чого можуть призвести сучасні події та наші вчинки. “Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього”,- був  переконаний відомий іспанський письменник Мігель де Сервантес. Згадаймо постать видатного гетьмана Війська Запорозького Богдана Хмельницького. Незважаючи на його численні перемоги, деякі дослідники вважають його людиною, через яку Гетьманщина фактично втратила свою автономію. Саме  пам’ять про ці часи вивела українців  у листопаді 2013 року на Майдан Незалежності та не дала нашій державі знову потрапити під протекторат Росії і дозволила продовжити курс на європейську інтеграцію.

По-друге, знання минулого своєї землі  дуже важливе під час ведення зовнішньої політики держави. В історії дуже часто виникали суперечності щодо приналежності території до тієї чи іншої країни, і дуже важливо сьогодні мирним шляхом вирішувати ці протиріччя. Наприклад, нині між державами Україна та Республіка Польща прослідковується напруженість у відносинах, головним чином на історичному підґрунті (це і жахливі події на Волині 1943-1944 рр., і Хмельниччина 1648-1657 рр.). Тому дипломати з обох сторін різними засобами намагаються згладити гострі кути історії та досягти взаєморозуміння.

“Народ, що не знає своєї історії є народ сліпців”,- говорив український радянський письменник, класик  світового кінематографа Олександр Довженко. Справді, існування народу, який не знає рідної історії, уявити дуже важко. Адже як тільки етнос з якихось причин забуває власне минуле, то будь-хто може скористатися цією слабкістю і почати нав’язувати свої умови та порядки. Історія дає багато прикладів цього явища, один з яких – втрата усвідомлення українцями своєї приналежності до окремого народу у складі Російської та Австрійської імперій. Але завдяки діяльності Василя Капніста, Миколи Костомарова, Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша та інших і пробудженню національної свідомості наших предків, розгорнулося соціальне, політичне та культурне відродження українського етносу.

Підсумовуючи, можна зазначити, що вивчення власної історії сьогодні дуже важливе, адже без минулого немає майбутнього. Не проаналізувавши помилок пращурів, ми ніколи не зможемо змінити наше сучасне життя на краще.

Владислав ХОРОШКОВСЬКИЙ,

випускник Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Черкаська область

переглядів: 144

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *