Георгій Гонгадзе – мій кумир у журналістиці

18.09.2020

Георгій Гонгадзе – мій кумир у журналістиці

Коли лунає його ім’я, серце сповнюється гордістю, а душу  охоплює щемливий сум. Георгій Гонгадзе, блискучий журналіст і мужній борець з несправедливістю. Світла, талановита людина, котра поклала своє життя за Україну. Цими днями минуло 20 років з часу його мученицької смерті.

Грузин по батькові та українець по мамі, Гонгадзе був вільнолюбцем із ранніх років. У 1989 році, Георгій разом з татом, відомим кінорежисером та суспільним діячем Русланом Гонгадзе, почали боротися за вихід рідної Грузії зі складу СРСР. Через два роки юнак влився до лав противників  диктатора Гамсахурдія. Спочатку він “швидкою допомогою ” підбирав на полі бою убитих та поранених товаришів, котрих потім у шпиталі рятувала його мама Леся, а пізніше сам узяв до рук зброю. Згодом, уже як журналіст, він повертається на батьківщину, охоплену вогнем  російсько – абхазької війни. Гонгадзе приїжджає з наміром зняти фільм про ці події, проте відкладає журналістську камеру й стає на захист своєї землі. Під Сухумі отримує поранення – 26 осколків приймає на себе відважний юнак! Деякі з тих осколків лікарі не змогли дістати, вони так і залишилися з Георгієм до кінця його життя.

І все ж Георгію вдалося тоді зняти  фільм, який він назвав “Тіні війни”. Сумку із відеокасетами, які йому попри все вдалося записати, на прохання пораненого журналіста витягли з поля бою добровольці. “У цьому фільмі я не претендую на абсолютну об’єктивність і зняв його на знак вдячності тим людям, які пролили кров за свободу і незалежність моєї Держави”,- так писав  Гонгадзе про свою стрічку. У ній  він розповідає про українців, членів УНА-УНСО, котрі віддали своє життя у боротьбі з Росією під час війни в Абхазії.

Здавалося, що після повернення в Україну на Георгія чекало щасливе майбуття – кохана Мирослава, народження донечок Нонни та Соломії, улюблена робота. Гонгадзе працював на радіо й телебаченні, був ведучим новинних та авторських програм, заснував перше в Україні інтернет – видання “Українська правда”. У його серці, серці справжнього Прометея,  продовжувало виразно горіти полум’я свободи. Душа Гонгадзе до болю не сприймала зло і несправедливість. Він не терпів свавілля й всевладдя, і як колись у Грузії, тепер в Україні став боротися проти диктатури й несвободи. “Я  хочу жити вільно, не ховатися, хочу податки платити, хочу, щоб мене не обдирали, хочу, щоб мене поважали. Сьогоднішня влада цього не робить, і я вважаю, що саме тому її треба змінити… Так далі не можна, адже сьогодні думаю не лише про себе, Бог зі мною. Я готовий був покласти на вівтар незалежності свою молодість і навіть своє життя”,- так говорив Георгій Гонгадзе. Так думав, так жив.

Під час програми “Епіцентр”, котра дивом зберіглася у ютубі, журналіст Георгій Гонгадзе, прямо дивлячись у вічі тодішнього Президента України Леоніда Кучми, задає йому гострі питання. Зокрема, про  злодійкувате оточення керівника держави, що виводило за кордон вкрадені народні кошти і отримувало при цьому державні ордени. Кучма лукавить та вдає, що не знає імені  сміливця – журналіста. А зовсім скоро прийде лиха година, коли  віддадуть наказ вбити Гонгадзе. Жорстоко, холоднокровно. Так, що здригнеться вся Україна і згодом підніметься, вимагаючи тисячоголосо: “Кучму – геть!”

“Раніше чи пізніше настане час, і ми підемо з цього життя, і вже на наших могилах не напишуть “був він комуністом” чи “був він націоналістом”… Просто прізвище. А залишаться наші діти, наші нащадки, які ходитимуть біля наших плит на цвинтарі, дивитимуться і згадуватимуть: “Чи були ці люди, які жили до нас, тими, за кого вони себе видавали? Чи зробили вони все, щоб ми жили щасливо?” – ось що тривожило Георгія при житті. 31 рік відвела йому  жорстока доля на землі, проте ця людина  встила зробити стільки, що деяким не вдається досягнути й за цілий вік. Своєю мученицькою смертю Георгій Гонгадзе  розбудив нашу совість, наше прагнення боротися за краще життя.

Тож не забуваймо його подвигу ніколи.

Олександр ГОРДІЄНКО,

випускник Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Миколаїв

Джерело фото: https://ukrop.depo.ua/rus/molodoy_ukrop/sogodni-ukrayina-zgadue-georgiya-gongadze-16092016090000

переглядів: 161

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *