Де закінчуються права і починаються обов’язки?

30.11.2020

Де закінчуються права і починаються обов’язки?

Права та обов’язки – дві сторони однієї медалі. Між цими поняттями проходить тонка грань, що їх як об’єднує, так і розрізняє. Чи існують чіткі та регламентовані межі між ними?

Якщо говорити геть простою мовою, то обов’язки – це те, що ти повинен робити, а право – це те, що повинні робити для тебе. Навіть маленька дитина вже усвідомлює, що таке «свої права».

На мою думку, обов’язки з’являються тоді, коли зіткаються права людей: чи людей багато, чи їх мало – без різниці. Якщо розмислити над цим, то здається, що обидва поняття дуже абстракні та невизначені.

Почнемо з прав. Вони даються нам з самого народження, і найголовнішим є право на життя. Ніхто не може посягати на те, щоб його відібрати. Зі зростанням у людини накопичується кількість прав і до повноліття їх стає досить багато. Але права не безмежні, вони закінчуються там, де дії (або бездіяльність) починають кривдити оточуючих. Саме на цьому місці права переходять в обов’язки. Наприклад: не виходити за межі прописаних прав (це обов’язок). З віком обов’язком стає захищати та відстоювати свої права.

Але що ж таке обов’язки? Згодна, це більш відповідальна та менш приємна річ, ніж право, іншими словами це те, що ми зобов’язуємося робити для інших. Звідси виходить цікава річ: в той час, як хтось використовує свої права, інша особа виконує свій обов’язок, щоб ті права зреалізувались. Наприклад, вчитель та учень. Здобувач освіти має право на навчання, а вчитель в той же час зобов’язується якісно йому їх надати.

Як висновок скажу, що права та обов’язки – це споріднені поняття, які не можуть існувати одне без одного. Обов’язки потрібні для того, щоб кожна людина усвідомлювала, що її права не безмежні.

Ганна ТОВКУН,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Дніпропетровська область

переглядів: 29

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *