Чому люди так рідко працюють за обраною спеціальністю?

19.04.2021

Чому люди так рідко працюють за обраною спеціальністю?

За статистикою, більше половини українців працюють не за спеціальністю, одержаною в університеті. І на це існує ряд різних причин. Розглянемо їх детальніше.

  1. Обрана для вступу спеціальність не подобається

Така проблема зумовлена тим, що більшість випускників шкіл на справді не знають ким бажають бути. Тоді вибір спеціальності повністю залежить від балів ЗНО та рекомендацій батьків. Врешті, по завершенню навчання, вони не бажають працювати за одержаним фахом.

  1. Відсутність робочих місць

Інколи випускники покладаються на “моду”,  в результаті надто велика кількість студентів завершують навчання за однаковою професією і в країні просто не вистачає робочих місць для такої кількості фахівців.

  1. Аби влаштуватися на роботу, необхідний досвід

Зараз ця проблема стає менш популярною. Все більше організацій готові брати на роботу недосвідчених випускників ВУЗів, бо “навчити легше, ніж перевчити”. Також завжди можливо піти на стажування, але є ризик отримувати надто малу заробітну плату. Проте отриманий досвід дасть можливість згодом влаштуватися на більш високооплачувану роботу.

  1. Застарілість одержаних знань

В багатьох університетах студентів досі навчають за програмою, актуальною для 90-х років. Але часи змінюються, і освіта також потребує модернізації. Звичайно, у ВУЗі можна одержати основні знання з обраної спеціальності, але розуміння сучасних тенденцій є обов’язковим для роботи в цій галузі. Зараз дуже цінуються фахівці, що постійно навчаються та удосконалюються, навіть без диплома про вищу освіту.

  1. Не влаштовує заробітна плата

Дійсно, не вся праця оцінюється великою сумою грошей. В результаті, багато фахівців вимушені отримувати додаткову освіту, аби одержувати достатню для життя заробітну плату. Перелік високооплачуваних професій постійно змінюється, тому покладатися лише на цей показник при виборі фаху не варто, бо стикнутися з цією проблемою може кожен

  1. Зникнення професій

Найменший відсоток серед усіх причин для роботи не за спеціальністю становить поступове зникнення деяких професій. Із розвитком науки, деякі види праці замість людей починають виконувати роботи. Через що, інколи, освіта отримана в університеті стає взагалі не потрібною, і випускники змушені здобувати новий фах, чи працювати не за спеціальністю.

Звісно тут перелічені не всі, але основні з можливих причин. Як же змінити цю ситуацію? На мою думку, потрібно проводити профорієнтаційну роботу з учнями шкіл, давати можливість підліткам дізнатися як найбільше про спеціальності, що їх цікавлять. Аби по завершенню навчання, вони розуміли, куди хочуть вступати. В університетах слід осучаснити систему навчання, збільшити кількість практичних занять, аби студенти вміли одержані теоретичні знання використовувати в професійній діяльності. Одержавши спеціальність, що подобається, та добре розуміючись в ній як в теорії, так і на практиці, вчорашні студенти з більшою вірогідністю будуть працювати за цією професією. Це сприятиме збільшенню кількості кваліфікованих фахівців у країні, що є дуже важливим для її розвитку. Зміни в освіті можуть покращити наше майбутнє.

Анастасія РУДИЧ,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 117

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *