Білоруський диктатор: як обійняти посаду на 26 років?

14.09.2020

Білоруський диктатор: як обійняти посаду на 26 років?

9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися чергові вибори президента.  Того ж дня з’явилися перші екзит-поли. За ними діючий глава цієї держави Олександр Лукашенко набрав майже 80%, а головна опозиційна кандидатка Тихановська – менше 7%.  Услід за попередніми результатами почалася нова хвиля протестів, що досі триває.

На сьогодні створено Координаційну раду . Її мета – перехід влади до нового демократично обраного уряду, звільнення всіх затриманих. Також одна з вимог опозиції – проведення чесних виборів. Як кажуть білоруси, останніх у них не було з 1994 року.  За ці роки противники Лукашенка  багато разів фіксували фальсифікації та скільки ж разів виходили на протести.

Утім,  він перебуває на посаді вже 26 років. Далі про те, що допомогло Лукашенку зайняти президентське крісло на стільки років .

1)Зміна Конституції

Перед своїми першими виборами Лукашенко здавався демократичним та перспективним кандидатом. Тоді, молодий та амбітний, обіцяв боротися з корупцією. А ще, що “єдиною диктатурою буде тільки диктатура закону”.  Дійсно, остання обіцянка точно виконана.  Проте, на жаль, у негативному сенсі. Сьогодні Лукашенка називають останнім диктатором Європи.  Але він себе таким не вважає.

Історична практика показує, що “перешиття” Конституції на свій лад – типова річ для диктатури.  Після виборів 1994 року майже відразу новообраний президент почав змінювати закони. На білорусів чекали три референдуми. А разом із ними – порушення не тільки законодавства, а й прав людини.

Так, з 1995 року президент Білорусі має право розпускати парламент «у разі систематичного або грубого порушення Конституції» . Наступного року республіка фактично перетворилася на президентську.  Того року зникла можливість відправити президента у відставку через порушення Конституції. Але у голови держави з’явилась можливість призначати суддів Конституційного суду і міністрів, а також видавати декрети. Останній референдум відбувся у 2004 році. Лукашенко надав собі право брати участь у виборах. А також закріпив необмежену кількість термінів президентства для однієї людини. Не зважаючи на те, що такі зміни суперечили Виборчому кодексу Білорусі.

2)Переслідування опозиції, активістів та журналістів

Режим Лукашенка з самого початку був нещадним до своїх противників. Так, протягом 1999-2000 зникли Юрій Захаренко, Віктор Гончар, Анатолій Красовський, а також помер Геннадій Карпенко. Усі вони колись працювали «у керівництві»,  але згодом перейшли у опозицію.

Окрім переслідування журналістів, у Білорусі жорсткий контроль ЗМІ.  Наприклад, з 1997-го по 2004 було закрито 10 великих недержавних видань. 2018 року затримали 16 журналістів незалежних видань БелаПан та TUT.BY. У 10 з них провели обшуки вдома. Закінчилось все тим, що журналісти повинні були виплатити штрафи. Того ж року було введено закон, що забороняє анонімне коментування та обговорення.  Серед 180-ти країн у рейтингу свободи преси Білорусь займає 153 місце.

Вперше з розгоном  демонстрацій білоруси зіткнулися в березні та квітні 1996 – затримали приблизно 200 осіб. Через 10 років  із 30 тисяч людей арештували майже втричі більше.  У 2010 році –  як мінімум 780 людей. У 2006-му та 2010-му, як і цьогоріч,  причиною протестів стали масові фальсифікації виборів.  У 2011 відбувалися  «мовчазні акції протесту»,  у 2016 – «Марші недармоїдів».

Під час кожного з протестів затримували мирних людей, кидали в автозаки та погрожували «розібратися з порушниками Конституції та миру».

З початку травня 2020 року тривають мирні демонстрації проти режиму Лукашенка .

3) Власна гвардія

Від самого початку Лукашенко оточив себе охороною. У  жовтні  1994 було створено Службу безпеки президента . У 90-ті він розповідав, як «відправляв надійних людей із автоматами, щоб навести лад». Тобто особисто підтверджував наявність загонів, що позбувалися людей, які заважали лідеру держави.

У 2020 році  відповідно до наказу засновано приватну охоронну компанію. У неї одна особливість – право на носіння і застосування зброї. За останні роки це перший випадок, коли приватній компанії надають такі можливості

Тож, ці методи  є основою режиму Лукашенка. Крім питання “Хто переможе: Лукашенко чи білоруси”, виникає ще одне. Чи заслуговує такий політик  66%-ї підтримки серед українців?

Каріна КОБА,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 40

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *