Антикафе: «ні» нудному марнуванню часу

09.02.2017

Антикафе: «ні» нудному марнуванню часу

У час швидких і невпинних змін ми досить рішуче відмовляємось від застарілих стереотипів. На противагу їм створюються різноманітні «анти-». І як не дивно, ця приставка часто вказує на позитивний розвиток того явища, до якого її додають. У цій статті мова піде про антикафе.
Ця новинка останніх років змушує молодь відірватися від моніторів та екранів смартфонів. Водночас, такі заклади працюють не в усіх містах. Усіх, хто прагне цікаво і з користю проводити вільний час поза межами оселі, зацікавить подібна ідея.

Виникнення і незвична назва
Що ж таке це антикафе, і чому, власне, воно так називається? Сухе визначення сучасного словника дає такий термін: антикафе – це громадське місце, подібне до кафе, у якому відвідувачі оплачують не послуги і замовлення, а свій час перебування у закладі. Інші назви: креативний простір, тайм-клуб, тайм-кафе.

Якщо пояснювати більш популярно, то це, справді, таке місце, де зазвичай збираються компаніями, оплачують час перебування і користуються усім, що там пропонується: книгами, музичними інструментами, матеріалами для образотворчого мистецтва, інтелектуальними настільними іграми, мультимедійними дошками, плазмою з ігровими приставками. Мабуть, назва «креативний простір», тут пасує більше, адже на території такого закладу люди мають змогу займатися творчістю, презентувати свої здобутки, ділитися враженнями і обговорювати нові ідеї, проводити семінари, тренінги, заводити нові знайомства та просто відпочивати з книжкою на колінах і чашкою чаю чи кави, спостерігаючи за бурхливою діяльністю інших.

В антикафе (ця назва звучить більш інтригуюче, і якось більше прижилась), можна прийти і самому, якщо певен, що потрапиш на тематичне зібрання, яке тебе цікавить, і маєш настрій для знайомств. Але з друзями, все ж веселіше!

Тепер трішки з історії різновиду таких закладів. Автором ідеї є російський письменник Іван Мітін. У 2010 році він відкрив у Москві перший такий заклад – своєрідне місце для проведення часу творчих людей. Спершу в кафе під назвою «Дім на дереві» справді збиралися лише письменники, художники, музиканти. А це одразу наштовхує на згадку знаменитих богемних кафе кінця позаминулого та минулого століть із неординарними назвами (типу «Бродяча собака» в Києві), де любила збиратися творча еліта. Втім, не тільки «творча» в прямому сенсі цього слова. Наприклад у «Шотландському кафе» у Львові професори й студенти математичного факультету вирішували на мармурових столах надскладні задачі й обговорювали останні новини зі світу досліджень за чашкою кави чи келихом угорського… Але це вже інша історія.

Загалом, сучасне антикафе відрізняється від богемного лише тим, що не спеціалізоване під смаки відвідувачів якогось одного кола інтересів. Але нічого з нічого не виникає. І у креативного простору є свої прототипи.

Поява креативного кафе у Вінниці
Коли перше анти кафе з’явилося два роки назад у Вінниці, усі були здивовані і заінтриговані. Нині воно розміщується у виставковому центрі «Арт- Шик» (назва говорить сама за себе). У цій будівлі уже давно функціонують виставковий зал та місце проведення семінарів, конференцій, презентацій і зустрічі делегацій. Коли ж відчинили для відвідувачів диво-заклад, життя у центрі ще більше пожвавилось.

Назва першого вінницького креативного простору символічна –«Артинов» – на честь знаменитого архітектора, що спроектував добру половину найелегантніших будівель в центрі міста у минулому столітті. До речі, за спогадами тогочасних городян, він також любив влаштовувати гучні зібрання для творчої еліти міста.

Що являє собою антикафе?
Креативний простір «Артинов» налічує шість приміщень, що переходять одне в одне. Одразу при вході відвідувачі потрапляють в «студію», де є столики для товариських посиденьок, окреме місце, де можна розташуватися з ноутбуком для роботи (до речі, там і принтер, і факс, і ксерокс є). Своєрідна фріланс–зона. Там же наявна камерна сцена, прямісінько на якій виставлені фортепіано, скрипки і гітари. Грати може кожен, хто має талант і бажання. Потрібно лише домовитись з оточуючими, щоб нікому не завадити. Також поряд є стенди і мультимедійна дошка. Влаштувати тут показ, семінар, презентацію може будь-хто. Необхідно просто узгодити все з адміністрацією.

Наступне приміщення – «диванна», невеличкий відгороджений простір, де стіни майже до стелі заставлені книгами і є кілька м’яких диванів.
У «чайній» можна самому зробити гарячі напої. Є зручні столики та всі матеріали для малювання.

У «штурмовій» – є все необхідне для проведення тренінгів і майстер-класів. Лозунг на стіні: «Збирай команду і генеруй ідеї!»

У кімнаті «попкорн» (моїй улюбленій) є безліч крісел-мішків, маленькі столики і найрізноманітніші настільні ігри. Від «Мафії» до якихось неймовірно складних (на перший погляд) соціально-психологічних речей. Зараз стало дуже популярно грати в «Мафію» великими компаніями. Для цього у просторі навіть замовляють певний час. З’явилась і своєрідна «верхівка» досвідчених гравців.

У останньому сегменті «play» можна позмагатися в аркадах і «спортивних іграх в реальному часі».

Усі приміщення оформлені у невимушеному стилі, близькому сучасній молоді. На стінах є таблички, на яких відвідувачі залюбки малюють крейдою та пишуть побажання.

Переваги креативного простору
Чай та каву можна зробити просто у арт-просторі. Тістечка до них є завжди. А взагалі, можна приносити їжу з собою, навіть замовляти піцу й суші прямо до студії. Заборонені лише алкогольні напої. Так само як паління та азартні ігри.

Переваги «Артинова» не лише в тому, що на його території можна «творити» і працювати. Внутрішні закони закладу надають повну автономію дій, але й сприяють навикам спілкування з людьми найрізноманітніших уподобань. Адже для того, щоб самому із задоволенням провести час, потрібно тактовно домовитись із оточуючими. Але є в анти кафе якась своя родзинка, що створює абсолютно невимушену атмосферу.

Молодь – душа антикафе
Тинейджери радіють, що для того, аби пограти в ігри, поспілкуватися і влаштувати вечірку, не потрібно кликати друзів додому «як по-старому». Для молоді дуже потрібне місце, де можна збиратися за інтересами, шукати однодумців. Така можливість – хороша альтернатива безцільному блуканню завулками.

До того ж, особисто знаю людей ( втому числі студентів), яким подобається працювати «в атмосфері кафе». Тут для них усе передбачено. Тут нуртує креативна діяльність.

Ми з друзями залюбки відвідуємо антикафе. З того часу, як вінничани призвичаїлись до нього, там почали регулярно влаштовувати цікаві заходи. Один із них, що дуже запам’ятався мені – виступ американського саксофоніста Дерека Брауна в рамках Вінницького Джаз фестивалю, що проходив цієї осені. Молодий емоційний виконавець давав майстер-клас свого особистого стилю гри «Peatbox Sax». Для тих, хто розбирається в музиці, звичайно. Решта любителів, на зразок мене, просто спілкувалися з ним англійською про творчий шлях. (Дуже приємно було помітити, що вся молодь звертається до Дерека без допомоги перекладача)

Також мені подобаються лекції з історії, що там читають знавці. (Іноді їх запрошують з університету, або навіть з інших міст, є і вільні експерти). Це – частина модерної програми самоосвіти, тому вони абсолютно не напружують. Навпаки, лектори уміють зацікавити. Ще запам’яталось спілкування на тему «Подорожі». Це так незвично, обговорювати те, одне зі своїх найбільших захоплень, із тими, з ким щойно познайомився. Та ще й ділитися враженнями і «туристичним» досвідом. Але водночас надихає. Є також особливий English Speaking Club. Ще одна хороша ідея арт-простору – перегляд фільмів (особливо суперечливих новинок та експериментальних). Справжній кіноклуб! А перед святами тут проводиться багато тематичних майстер класів.

Загалом, за кілька років у нашому «Артинові» встановилися певні традиції, сформувались «клуби», зав’язались товариські стосунки. Ті, хто відвідує арт простір може похвалитися тим, що знає мало не «півміста».
Антикафе має свою сторінку в соціальній мережі «Вконтакті». Там розміщуються оголошення щодо нових заходів та цікавинок, обговорюються пропозиції та креативні ідеї, а відвідувачі діляться враженнями. Це можна назвати своєрідною електронною книгою відгуків. Ось деякі з них, що наявно ілюструють позитив гостей:

-Яркий перерыв в будней работе!!! 
Или кто-то наконец-то нашел “креативный метод” привлечь внимание человека!!!!

-У просторі зручно та приємно зібрати велику компанію

-Очень клево

-Я бы даже из Одессы приехала бы чтобы отпраздновать там ))

-Отак просто і по домашньому: ідеальна атмосфера для книг, роздумів, розмов.

Альтернативи
Перші арт-кафе працювали за принципом pay-whаt-you-can. Та оскільки це не надто ефективно для оплати оренди, вінницький заклад «запрошує» за 50 гривень за годину. Хоча завсідники купують абонемент на цілий день.
Зрозумівши успіх ідеї анти кафе, вінничани пробують розвинути і популяризувати її. У нашому місті відкрився ще один подібний заклад «BackerStreet». Також можна сказати, що з «Артинова» «беруть приклад» деякі інші молодіжні кафе. Так у Gangster Coffee можна замовити перегляд фільму для компанії. Усі погоджуються, що це круто – зібратися з друзями для перегляду хорошого кіно за чашкою кави, чаю чи коктейлю. І навіть у аристократичному «Пані Заваркіні» , оформленому раритетними предметами минулої епохи, пропонуються камерні концерти, лекції, перегляд тематичних фільмів.

Отже, вінницькій молоді є чим зайнятися у вільний час. Головне – мати бажання, бути веселим, активним, доброзичливим. Адже наш вік – прекрасна пора, треба витрачати її на цікаві речі. Приємно, що є люди, які дбають про це, втілюючи в життя такі задуми, як креативний простір!

До теми:

Інтернет-залежність сучасних підлітків: одинадцятикласник з Рівненщини розповів усю правду

Таємничий замок на Вінниччині

Скільки часу ми витрачаємо на Інтернет?

Валерія МОСТЕНЕЦЬ, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”, Вінниця

переглядів: 3 614

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *