Підрахунок безпритульних і домашніх тварин ведеться лише в деяких містах, але у 2017 році, за даними Washington Post, в Україні налічувалося близько 7,5 мільйона бездомних котів і собак. “Ці статистичні дані приголомшують, – відповіла на це 48-річна Наталія Олексіївна, – враховуючи те, що зараз вони, звичайно ж, набагато вищі”.
Багато людей купують тварин з примхи або дарують їх, не враховуючи зобов’язань на все життя. Собаки та кішки можуть жити до 13-15 років, деякі навіть довше. “Домашні тварини – ваша відповідальність за їхнє життя”, – каже 37-річна Оксана Миколаївна. Я погоджуюся з її думкою, адже цуценята і кошенята можуть бути милими, коли вони маленькі. Але що ви відчуватимете, коли вони втратять свою привабливість і почнуть старіти? Ні для кого не секрет, що літніх тварин беруть останніми, і вони з меншою ймовірністю адаптуються до умов притулку.
Більша частина опитуваних мною осіб радять спершу оцінити свій спосіб життя і визначити, чи варто взагалі влаштовувати тварину до власної оселі. Після цього, бажано подумати про те, якого саме улюбленця ви шукаєте, та вибрати породу, яка найкраще відповідає вашому способу життя.
Багато бродячих тварин – це втрачені домашні тварини, які не належним чином утримувалися вдома або не мали ідентифікаційного номера. “Насамперед, потрібно бути уважним і дбайливим до своїх домашніх улюбленців, і прив’язувати їх на повідець на вулиці”, – радить 17-річний Андрій. Я згодна, адже “самовигул” – це небезпечне явище як для собак, так і для котів. Тварину можуть викрасти, вона може постраждати або просто загубитись і не повернутись додому.
А ось, якщо ви побачите загубленого вихованця, спробуйте знайти його дім, перш ніж віддати його, найчастіше, у вже переповнений притулок. Запитайте про тварину у районі, де ви знайшли її, зверніться за порадою до волонтерів або проскануйте мікрочип у притулку чи у ветеринара тощо.
Ще одною перешкодою на шляху до порятунку безхатьків є їх розмноження. Вирішення — стерилізація — найбільш гуманний та ефективний метод регуляції чисельності безпритульних тварин, визнаний фахівцями та міжнародними організаціями. В Україні програма безплатної стерилізації безпритульних тварин вже діє в Харкові, Чернівцях, Запоріжжі, Києві, Житомирі, Чернігові, Хмельницькому, Черкасах та інших містах.
Кожен із нас може допомогти досягти того дня, коли кожна тварина матиме люблячий постійний дім. Ось невеликий перелік українських зоозахисних ініціатив. У деяких з них ви можете взяти маленьких та великих друзів, а в інші – зробити грошовий або інший внесок для тваринок.
“UAnimals”, “Кото-Ярмарок”, “Kyiv Animal Rescue Group”, “Happy Paw”, “Хочусобаку” – приклади фондів, організацій, сайтів де ви зможете допомогти тваринам починаючи від грошового внеску, і закінчуючи опікунством над ними.
Якщо ми навчимося ставитися до тварин гуманно і відповідально, то зможемо розв’язати цю глобальну проблему та знайти для безпритульних тварин господарів, домівку, любов та турботу, яку вони всі заслуговують.
Анна СОРЖУК, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”