Війна за актуальність: книга чи екран?

10.06.2021

Війна за актуальність: книга чи екран?

«Мій батько казав: «ніколи не довіряй людям, у яких телевізор більший за книжкову полицю»», каже відома акторка Емілія Кларк. 

Дедалі частіше ми опиняємося перед вибором: провести годину читаючи, або відвідати мережу Інтернет? То чому ж універсальний, мобільний та корисний винахід досі змагається із прадавньою паперовою річчю, і що ж усе-таки важливіше?

По-перше, у стрімкому інформативному світі ми хапаємося за останні новини, не «фільтруючи» вмісту, тільки, щоб залишатися на поверхні. Потім стає прикро, коли чергова сенсація виявляється «фейком». Добре написана книга дає величезний обсяг перевірених часом і людьми відомостей. А декілька творів –чимало поглядів на події для обмірковування. Хіба критичне мислення – не головна риса успішної сучасної людини?

По-друге, концентрація уваги та емоцій. Статті, дописи, стрічки новин, розмаїття картинок – це розпорошує нас на безліч крихітних вражень, не дозволяючи зосередитися на головному, краде увагу й ментальну енергію. Емоційній інтелект (EQ) зараз цінується більше за (IQ), тому що знати загальнодоступну інформацію замало. А от вміння змоделювати нову ситуацію і відтворити людський фактор – це найцінніша послуга тепер, коли інші процеси виконують машини. А кращого тренажеру від книги, щоб розвинути уяву і креативність, не винайдено.

По-третє, скарбниця корисних навичків. Саморозвиток – надзвичайно важливий і модний, але скільки місяців, років можна витратити на вдосконалення себе! Та за допомогою одної книги уже можна досягнути непоганих результатів! Словниковий запас, уява, візуалізація, самоаналіз, навички спілкування, відчуття краси та ваги слова, вирішення внутрішніх конфліктів, інтуїція, емпатія – і це тільки мала частина переваг, притаманних будь-якій добре складеній книзі.

Але ж є іще й електронні, і аудіокниги! Авжеж, використання ґаджетів для сприйняття книг – це вже успіх. Якщо людина проводить багато часу, майструючи або подорожуючи, їй краще отримати інформацію доступним способом, ніж проігнорувати взагалі. Прослуховування дає такі ж вагомі результати, а читання через екран вплине хіба що на швидкість.

Проте друкована книга – це щось духовне, глибоке. Читаючи свідомо, підкреслюючи цитати і уподобань слова, синоніми, сміючись і плачучи разом із героями, ми залишаємо частинку себе на сторінках книг. Невже є більша цінність, ніж самовільно віддати крихту душі тому, хто ніколи не засудить, не видасть жодних таємниць? Тоді книги оживають. Навряд, маючи улюблену історію, кожен не захоче зберегти її, із неповторним запахом, шрифтом, обкладинкою?…

Інтернет – надзвичайно корисний. Але помилково уважати, що він керує світом. Ні, це інтернетом керують люди, що більшість вільного часу віддають читанню. Проста статистика: минулорічне дослідження показало, що регулярно розгортають книгу тільки 27% українців. То невже нам хочеться бути легко скерованими, аніж вільними завдяки знанням?!

Марія ДІМОВА, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 49

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *