Сонячний удар: причини, симптоми та перша допомога

24.07.2021

Літо… Чудова пора для багатьох. Особливо для дітей, адже уроки скінчились і попереду чекають веселі ті цікаві місяці відпочинку. Вечірні прогулянки, походи на природу, посиденьки з друзями за чашкою смачного чаю, подорожі до різних куточків світу – все це є перевагою літа. Але є і мінуси, і про один ми і поговоримо. 

У чому суть сонячного удару?

Цим терміном лікарі називають перегрів організму. «Це стан, який може виникнути, коли тіло людини стає занадто гарячим, – коментує Андрій Бесєдін, сімейний лікар GMS Clinic. – При сонячному ударі відбувається збій центральної нервової системи. Виникнути цей стан може як під час перебування на сонці, так і кілька годин по тому». Наш організм вміє досить добре регулювати температуру тіла: наприклад, при її підвищенні активується потовиділення.

Причини

Як правило, такий стан буває викликано тривалим перебуванням на відкритому сонці у спеку. Також сонячний удар може виникнути при високій фізичній активності в суху безвітряну погоду. Ось чому експерти не рекомендують тренуватися на вулиці в спеку. Деякі фактори підвищують ризик отримання сонячного удару. До них відносяться наступні:

  • Прямий вплив сонця на непокриту голову
  • Надлишкова маса тіла, ожиріння;
  • Занадто щільний і тісний одяг;
  • Перебування в погано провітрюваних приміщеннях;
  • Серцево-судинні та ендокринні захворювання;

Симптоми

Перші симптоми сонячного удару – втома, головний біль, запаморочення, відчуття «ломоти» в тілі. Також є ймовірність нудоти і блювоти. Трохи пізніше може з’явитися шум у вухах, задишка, прискорене серцебиття, потемніння в очах. На цьому етапі важливо надати допомогу! Подальший перегрівання призводить до швидкої поразки ЦНС, виникає ціаноз особи, важка задишка, пульс стає частим і слабким. Це супроводжується судомами м’язів, галюцинаціями. Дихання стає нерівним, думки скуйовдженими, виникає марення. Потерпілий в будь-який момент може втратити свідомість.

За словами лікарів, деякі симптоми сонячного удару можна сплутати з ознаками інсульту, сильної алергії на певні ліки, гострої бактеріальної інфекції. Всі ці стани, включаючи і сам сонячний  удар, можуть бути вкрай небезпечні, тому ставити діагноз самостійно не слід. У даній ситуації правильно буде відразу ж викликати бригаду швидкої медичної допомоги.

Перша допомога

Насамперед необхідно перенести потерпілого в затінене, прохолодне приміщення, покласти його, піднявши голову.

Звільнити від одягу, що стискує, розстебнути ремінь, тугий комір, зняти взуття. Включити вентилятор, кондиціонер, якщо немає такої можливості – створити імпровізоване опахало.

На голову, до долонь, пахових складках, в пахвову область потерпілого накласти холодний компрес. Тіло обтерти холодною водою. Оптимально охолодити потерпілого до 38,5 ° C, далі організм впорається сам.

Відновити втрати рідини – напоїти холодною водою, солодким чаєм, мінеральною водою. У разі втрати свідомості дати понюхати нашатирний спирт, щоб порушити дихання. Перевернути потерпілого на бік.

У всіх випадках, навіть якщо стан не виглядає загрозливим, потерпілого потрібно доставити в приймальний покій лікарні або звернутися в службу 103, це допоможе запобігти можливості інфаркту, інсульту і інших серйозних наслідків перегріву.

Як уникнути сонячного удару?

Найпростіше – дозувати перебування на сонці у спеку, ну а якщо це неможливо – дотримуйтесь цих правил:

  • Уникайте інтенсивної фізичної активності на вулиці в спекотні сонячні дні в період з 11.00 до 17.00, або перебуваєте в тіні дерев.
  • Вибирайте правильний одяг – легку, вільну, з бавовняних тканин; .
  • Слідкуйте за водним балансом. Підтримуйте водний режим з розрахунку 30 мл рідини на 1 кг власної ваги.

Ці прості заходи допоможуть уникнути не тільки теплових і сонячних ударів, а й інших поширених літніх проблем – харчових отруєнь, зневоднення і нещасних випадків на воді. Будьте здорові та обов’язково носіть головний убір.

Андрій РЯЗАНОВ, випускник Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 177

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *