Сила пропаганди та як її використовували

07.04.2021

Пропаганда – улюблений спосіб маніпуляції багатьох людей, а особливо диктаторів (чи близьких до них).

“Та яка зараз пропаганда? Востаннє це було у німців під час Другої світової”, – говорять чимало людей.

І вони помиляються. Пропаганда є майже всюди. Реклама, школа, політика, книги, телебачення та інтернет.

Ну якщо  вже пропаганда й асоціюється з нацизмом, то розглянемо її суть за допомогою чудового фільму «Кролик Джоджо» студії Pixar, режисером і сценаристом якого став Тайка Вайтіті. Це не звичайна сатира на Гітлера з мораллю «nazi бути погано», а історія про важливість сім’ї та силу впливу.

Вплив фюрера на світлі голови був настільки сильним, що нерідко звичайний Гітлер ставав Гітлером внутрішнім. Мільйони внутрішніх Гітлерів, які спонукали примножувати страждання.

Тема пропаганди є незрівнянно ширшою нацизму Другої світової війни. У фільмі Тайка використовує характерні студії символи, які допомагають зрозуміти силу впливу як і дітям, так і дорослим.

«Кролик Джоджо» фільм про сучасність, в якій Т. Вайтіті бачить особливу, циклічну скверну.

«Ми живемо в одному світі з лідерами, які прагнуть пропагувати ненависть, нетерпимість та ідеї, що переважали в 30-х роках. Якщо хтось скаже: «Ок, ще один фільм про Другу світову війну. Ні, ми все зрозуміли, це було 80 років тому», – ну, очевидно, ми не зрозуміли нічого. Ми в небезпечній близькості від того, що все знову повториться», – слова Тайки Вайтіті для NPR.

Під лідером ненависті (згадаємо, що Гітлер є квінтесенцію ненависті, зла та самої пропаганди) Вайтіті, як голлівудський режисер, має на увазі Дональда Трампа, який проголосив війну мігрантам. Але і ним все не обмежується. На думку Тайкі, ми осквернили свободу слова до такого ступеня, що сьогодні більшість людей публічно розпалюють ненависть та знущання над іншими (Згадайте Владислава Позднякова та його групи з закликами вбивати чи шкодити людям з неординарною зовнішністю та нетрадиційною орієнтацією). Досить зайти у Твіттер, Фейсбук, Інстаграм чи подивитися телевізійні дебати й ви побачите людей. Людей з різними поглядами, з різними цілями, але їх об’єднує ненависть. Ненависть, з якою вони пишуть пости та ллють свою «думку» у вуха сотень, а то і тисяч кроликів, таких як Джоджо.

Схема пропаганди:

Ініціатор формує ідею і за допомогою різних методів поширює її певній аудиторії.

І поки аудиторія живе у світі ілюзій, де стирається межа між добром і злом заради ідеї, ініціатор панує та заробляє.

Повернемося до внутрішнього Гітлера. Це образ того, як кожна людина інтерпретує ідею у своїй голові. Для Джоджо Гітлер був найкращим другом, таким собі нерозлучним друзякою, а для його матері – паразитом.

2020 рік добряче показав наскільки свобода слова була зруйнована нами. Адже нині кожен може написати будь-що на свою сторінку і це можуть бачити всі користувачі тієї чи іншої соціальні мережі. Рух Black Lives Matter, вибори в Білорусі, протести в Киргизстані, мітинги в Росії, які мали стати революцією – це все нагадає любителю історії інші події минулих століть. І знову одна і та сама система. Ініціатор, ідея, методика поширення, аудиторія.

Потрібно фільтрувати мозок від сотні новин, ставитися до всього критично та розумно. Не віддаватися натовпу та пам’ятати про власні принципи.

Роздивляючись свою думку, запитайте себе: «Чи не шкодить це іншій людині? Чи порушує моя думка права? Ця думка є законною?

Аналізуйте минуле, щоб не допустити поганого в теперішньому і майбутньому.

Джерела: https://www.slashfilm.com/jojo-rabbit-cast-and-crew-interview/

https://www.businessinsider.com/taika-waititi-jojo-rabbit-interview-backstory-playing-hitler-2019-10

https://www.npr.org/2019/10/18/771219868/director-taika-waititi-on-jojo-rabbit

Книга «Заґратовані небеса» Крістіни Люненс (книга, за якою був знятий фільм).

Поліна КЕРДАНЬ, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 99

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *