Григорій Сковорода – поет, письменник, вчитель, філософ і, звичайно, мандрівник. Про його подорожі ми часто чуємо і читаємо. Сьогодні я стану екскурсуводом і постараюсь перемістити вас у ті мандри.
Спочатку передісторія того як він взагалі потрапив в Європу. Федір Вишневський мав їхати в Угорщину для закупівлі токайського вина. Але спершу йому потрібно знайти перекладача та воодночас приємного співбесідника. Ним стає Григорій Савич, який гарно співав і знав безліч мов. Так і почались подорожі філософа і “Токайська місія”.
Тепер перейдімо до власне мандрів. Від’їжджали вони з Києва й попрямували на захід. Проминали Бердичів і Львів. Дібравшись до Словачинни, туристи зупинилися у містечку Бардієв. Та місцина на диво була спокійна і тиха, а також зачаровувала своєю старовинністю. Потім мандрівники рушили до Пряшова, а згодом – на Кошіце. Сковорода тоді був у приємному очікуванні, адже наступні населеі пункти – це міста краси і науки.
Після прибуття до Токаю, розпочалась їхня робота. Григорій Савич також не відпочивав і займався більше “паперовими” питаннями. Часто бував у Будапешті не лише у справах: саме там були бібліотеки, які так приваблювали молодого митця.
Через деякий час Сковорода розуміє, що в ньому знову прокинувся студент і жага пізнання нового. Тому філософ починає нову подорож Європою. Спочатку Григорій Савич обходив міста Словачинни, які були найбільш науково розвинені: Братислава, Трнава, Пресбург. Не міг він і об’їхати славетну Прагу, яка по-особливому сподобалась йому. Пізніше Сковорода побував у сонячній Італії, яка дивувала поета каналами Венеції і римським Колізеєм. Також, можливо, письменник міг бути ще й в Німечинні, а саме в Ерфуртському й Галльському університетах, які закликали усю європейську молодь до науки. Коли розповідаємо про мандри митця, не можна не згадати столицю Австрії – Відень. Там він знайомився зі вченими і скуплявся у найкращих книжкових крамницях.
Коли подорож завершилась, а Токайська місія була виконана, Григорій повернувся назад до Батьківщини. Отримавши нові знання, Григорій Сковорода вирішив дарувати їх і іншим людям.
Вікторія ЛИТВІНЧУК, випускниця Школи універсального журналіста