Шевченко: пророк чи просто аналітик?

29.11.2022

Шевченко: пророк чи просто аналітик?

Шевченко є основоположником нової української літератури, його твори не втрачають свою актуальність і в сьогоденні. Ті, проблеми, які були описані ним ще декілька століть тому, досі мають своє місце в сучасному світі. Тези, які можна винести з його творів, досі вважаються заповідями, за якими українському народу потрібно було прожити ці роки, але не всі до кінця усвідомлюють його слова і “копаються” тільки на поверхні.

Геніальність Шевченка полягає в тому, що його попередники в своїх творах просто критикували проблеми тогочасного суспільства, наприклад, знущання над нижчими верствами населення або хабарництво високопосадовців; в той же час сам поет взяв на себе роль грізного судді, який засуджував та висміював тогочасну владу, і його навіть вважали непримиренним ворогом царизму.  Також не менш важливим фактором стало те, що він один з перших в українській літературі висвічував проблему жінки в суспільстві, адже для нього це була болюча рана на серці.

Це людина, яка в своїх поезіях несла певні імперативи, яких ми б мали дотримуватися, один з них- мовний. Українська мова в житті Шевченка посідала важливе місце, він попри всі небезпеки зберігав життя та історію нашої мови, за якою стоїть ціла нація. Перефразовуючи його поезії можна побачити, що він намагався достукатися до нашого народу і сказати, що, зберігаючи нашу солов’їну, ми зможемо знайти і нашу омріяну цілісну землю, і свободу, і незалежність. Якщо зберігається мова- країна,  навіть при знищенні,  має шанс на відродження. Загалом, на застереженнях поета ми маємо будувати своє майбутнє, адже ще два століття потому він застерігав нас, що може статися, якщо не слідувати його “заповідям”.

Дуже складно повірити, що вже тоді ця людина-пророк знала, до чого призведе наша безвідповідальність, байдужість та невміння виносити певні уроки. Хоча і пророком назвати його, до кінця, не можна, адже він був людиною, яка реально могла аналізувати ситуацію та історію …

 

Катерина ТАЦЬКА, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 16

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *