Перша та Друга світові війни. Як вони пов’язані та чому це важливо сьогодні

15.04.2023

За дві світові війни загинуло близько 90 мільйонів людей. Найкривавіші конфлікти в історії менше ніж за 50 років. Який між ними зв’язок? Насправді перша та друга світові війни тісно пов’язані не тільки одна з одною, але й з сьогоденням. Пропоную розглянути всі схожості подій, які відбувались в першій половині минулого століття, з сьогоденнім конфліктом.

  • Тактика

Всі війни планувались як швидка перемога над ворогом в найменші терміни. В першій світовій війні був створений план Шліффена, названий в честь генерала Альфреда фон Шліффена. Саме з нього пішла крилата фраза «Сніданок у нас буде в Парижі, а вечеря – в Санкт-Петербурзі». Проте план провалився ще в Бельгії, адже, замість швидкого проходу через неї, німці отримали супротив і, в результаті «бігу до моря», фронт зупинився на кордоні Франції. Також важливим було переоцінка нових технологій, які виявились не настільки ефективними. В другу світову план став всім відомим бліцкригом. В цей раз план спрацював, Франція протрималась трохи більше місяця. Такий успіх був зумовлений оточенням найкращих британських та французьких військ в Дюнкерку. Після цього у Франції просто не лишилося умілих захисників і дуже швидко вона пала. Обидва плани були засновані на оточенні військ та обходження через іншу країну. Сьогодні ми вже знаємо про спроби атаки, які провалилися, і план «Киев за три дня» був приречений на провал, не дивлячись на амбіції.

  • Порушення міжнародних угод

В 1899 році була проведена Гаазька конференція, в результаті якої майже всі країни підписали договір про ведення війни. Одним з пунктів була заборона на використання хімічної зброї. Проте вже в 1915 році німецькі війська використали хлор біля бельгійського міста Іпр. Після використання цього газу про Гаазьку конференцію всі забули і через два роки німці в тому ж самому місці використали іприт, нову хімічну зброю, а також в 1916 під час битви при Вердені. Про другу світову навіть говорити немає що, всім відомі жахи, котрі робили нацисти з полоненими та звичайними людьми. На Нюрнберзькому процесі за злочини проти людства вирок було винесено 19 керівникам нацистської  партії. Сьогодні ми також знаємо про масові вбивства мирних жителів в Бучі, знищений Маріуполь та жорстоке відношення до полонених і навіть своїх військових.

  • Спеціальні війська

В 1918 році, коли перша світова війна була майже скінчена, німецьке керівництво прийняло останню спробу перемогти у війні. Почалося так зване «весняний наступ». Тоді були створені штурмтрупери. Елітні війська, котрі мали атакувати ворога під час артобстрілу методом інфільтрації. Вони заходили з флангів та стискали війська противника, в той час коли регулярна армія йшла в лобову атаку. Завдяки цій тактиці вони змогли пробитися дальше ніж будь-коли за всю війну. В другу світову були сумнозвісні СС, котрі відповідальні за всі жахи концтаборів та знищення поселень по всій Європі. За Нюрнберзьким процесом кожен учасник СС після 1939 року визнається винним у скоєнні злочинів. На жаль, майже 100 років потому виявилося, що такі формування досі можливі. На їх совісті тисячі невинних життів, зруйновані сім’ї та стерті з лиця землі міста.

Проте всі ці війни об’єднують далеко не тільки тактика, порушення та спеціальні формування. Кожну війну об’єднують смерті, руйнування та безглузде насилля, якого можна було уникнути.

 

Данііл МАРКО, випускник Школи універсального журналіста

переглядів: 58

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *