З початком повномасштабного вторгнення окупантів на українські землі культура і мистецтво, безумовно, почали переживати скрутні часи. Музика не стояла осторонь, але чому саме вона змогла не тільки встояти, а й вийти на новий рівень, розквітнути?
Що слухали українці до 24.02.2022?
На початку лютого 2022р. серед українських подкастів найпопулярнішими були пісні виконавців «Morgenshtern» та «Instasamka», тобто українська музика не була в пріоритеті, а російська мала більшу популярність.
Але що ж змінилось?
Відповідь проста – війна. Після початку бойових дій все більше українців почали цікавитися своєю музикою, тому що не хотіли слухати пісні агресора. Музика стала об’єднувати. Напевно, майже, не кожен знає слова пісні, що змогла нас згуртувати і повірити в свої сили: «Ой у лузі червона калина…». Люди співали її у волонтерських хабах, плетучи сітки, просто допомагаючи волонтерам та біженцям.
Українські музиканти згуртовувалися у музичний фронт. Чимало артистів виходили на благодійні концерти, щоб зібрати донати для ЗСУ.
Що почала слухати українська молодь?
Незважаючи на події війни, молодь не перестала слухати. В музичному просторі почали з’являтися нові виконавці. На широкий загал вийшла «бунтівна» музика – пісні гурту «Хейтспіч», «Жадан і Собаки», «Kosmopolis», «Vagonovozhatye». Їхні пісні наповнені бунтівним духом змін та яскравих емоцій. Вони стали справжнім символом рок-музики.
Серед ліричного жанру набули великого поширення пісні виконавців «Tery» та «Enleo». У своїх роботах вони спираються на ідеї кохання.
«O.Torvald» захопив серця мільйонів. Пісня «Крик» та «Мовчи» нагадують про безтурботні часи, де ти почуваєш себе в безпеці.
«Mistmorn» став для багатьох музичним скарбом. Його пісні як терапія, ти відчуваєш спокій душі.
Велика частка людей слухає також й інших, але не менш цікавих виконавців, таких як: «Струтури щастя», «Діти інженерів», «Tember Blanche», «Hardkiss», «SadSvit». Водночас багато слухачів відкрили для себе старі мелодії, що давно вже стали класикою. Пісні гурту «Скрябін», «Океан Ельзи», – стали прикладами для наслідування. Особливо варті вашої уваги Володимир Івасюк та Степан Гіга. Їхні пісні спираються на канони кохання, народності, свободи. «Пісня буде поміж нас» та «Яворина» стали класичними, а їх виконавці — важливими для української естради.
Отже, нині українська музика стала цікавішою для нас самих. Вона популярна на платформах Apple Music та Spotify і займає першість у чартах. Українську музику слухають не тільки в Україні, вона стала популярною далеко за кордоном. Музика стала ближчою до нас, саме ми творимо музичні смаки та уподобання!
Юрій КРІЛЬ, випускник Школи універсального журналіста