Львівський колорит: нестандартна історія прапора, статуя Свободи і львівський грек

19.09.2021

Львівський колорит: нестандартна історія прапора, статуя Свободи і львівський грек

Думаю, більшість людей знає, що Львів – це культурна столиця України, яка має захопливу та насичену історію. Але усе найцікавіше можна дізнатись лише на екскурсіях у місцевих жителів, які розповідають справжні факти зі своїм особливим гумором. Тож сьогодні ви дізнаєтесь деяку інформацію про місто левів, що може спонукати вас приїхати сюди, і яку ви навряд чи знайдете у статтях «Вікіпедії».

Напевне, майже усі вважають прапор України втіленням чистого неба і пшеничного поля, але мало хто знає, що коріння цієї державної реліквії частково походить зі Львова. Сучасний жовто-блакитний стяг вперше було зафіксовано у 1848 році в українському П’ємонті. Його прототипом став синій прапор нинішньої Львівської області.

У столиці Галичини знаходиться власна «статуя Свободи». Насправді вона мала стати скульптурою Ощадності, але, через схожість композиції на інший, більш відомий аналог, місцеві жителі змінили назву на свою. Статуя відрізняється від оригіналу за трьома критеріями: розміром, матеріалом і положенням: ця версія сидить, через що її також називають лінивою. У радянські часи львів’яни часто жартували про те, що в СРСР сидить навіть Свобода.

У Львові XVI століття проживало багато різних народів, одним з яких були греки. Саме тут з’явилася приказка: «Де пройде грек, єврею робити нічого». Мабуть, найвідомішим представником цієї етнічної групи був Костянтин Корнякт. Перш за все, цікавою є його історія. На той час він був багатшим за багатьох правителів. Це помітно навіть за його будинком на площі Ринок: він має шість вікон, коли було дозволено не більше трьох. Такий виняток з правил є подякою короля Стефана Баторія за наданий кредит. До речі, гроші цьому монарху були потрібні тому, що поляки його не визнали та заборонили доступ до державної казни й корони. Тож, коронував він себе точною копією символу влади. Згодом усе ж його позиція була реабілітована завдяки багатьом вдалим реформам. Свій капітал Корнякт заробив на грецькому вині, яке в Україні було в рази дорожче, ніж на його Батьківщині – острові Крит. Після того, як він став головою прикордонної служби Молдови, йому не довелося сплачувати мито на цьому шляху, а пізніше, від короля Сигізмунда III Августа він отримав дозвіл на вільну торгівлю, також як вдячність за фінансову допомогу.

На мою думку, екскурсії у Львові – це окремий вид мистецтва, адже де ще в Україні окрім усього вище сказаного можна почути такі чудові фрази, як «запросити колежанку на філіжанку кави», або «покликати кельнера»? У будь-якому разі, це місто варто відвідати хоча б раз у житті задля того, щоб познайомитися з його душею – львів’янами.

Анна-Аліна ГЛОТОВА, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 41

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *