Одні з найдавніших згадок про українське козацтво датуються 1489 та 1492 роками. Вони засвідчують запеклу боротьбу козаків проти турків і татар протягом кількох століть. Запорізька Січ же стала військово-навчальним осередком козаків, певним місцем, де зародилася українська народність.
Козаки завжди були поєднані із західними цінностями своїм своєрідним «лицарським» кодексом воїна-січовика. На Січі існувала рівність та рівноправ’я, демократизм, побратимство, мужність, відвага, вірність, честь, певний аскетизм та своєрідне ставлення до жінки. Власне, найдавнішу зафіксовану в джерелах згадку слова «козак» маємо в «Куманському кодексі» 1303 року. Це рукописна збірка середньовічних робіт і текстів. Там це слово означає «варта» або «чота». У грека Синаксара теж є згадка про козаків (1308 рік). У ній засновником козацтва вважають темника (генерала або еміра) Мамая половецького роду. Загалом, слово «козак» тюркського походження і означає «вільну, свободолюбиву людину». Українське козацтво відіграло величезну та, певно, найголовнішу роль у створенні суверенної української держави. Саме завдяки йому утворилась Україна. Наша держава унікальна тим, що в ній був єдиний край, де козацтво створило свою державу на своїх засадах. Воно виступало як збройні сили та головний чинник державності. Козацькі традиції зберігалися протягом століть. Образ воїна-козака завжди асоціювався із захисником вітчизни. Завдяки козацькому минулому та збереженню традицій відбулося зрушення в державотворності – Українська революція 1917-1921 рр. До здобуття Україною незалежності у 1991 році народ цінував та зберігав козацькі традиції.
Сьогодні Україна також згадала про звитяжне козацьке минуле. Нам довелося виступити проти російського ворога у російсько-українській війні. У всіх українців прокинувся дух козацтва, ми згадали своє коріння, своє походження. Рівність, братерство, взаємодопомога, любов до Батьківщини – це основні постулати кожного українського воїна-козака. Ми обов’язково переможемо, вперед до Перемоги. Слава Україні! Героям Слава! Слава нації! Смерть ворогам!
Валерій КНЯЗЄВ, випускник Школи універсального журналіста