Книга друкована і книга електронна: переваги та недоліки. Що варто обрати?

22.06.2022

Книга друкована і книга електронна: переваги та недоліки. Що варто обрати?

Із появою covid-19, загальним карантином чи локдауном, небезпечністю виходити на вулицю через нинішню ситуацію в нашій країні, все більше стало попиту на медіа продукти. Раніше, через різні причини, у людей могла бути неприязнь до книг чи просто зник інтерес до читання. Але станом на 2020 рік близько 35% людей стали більше читати. За той же рік книжкова індустрія зібрала близько 19 млрд доларів. [1] В Україні повнолітніх осіб заохочували вакцинуватися наданням 1000 грн на книги, канцелярію, похід у кінотеатр та ін. Але якщо ви зацікавились читанням чогось більшого, ніж шкільні твори, то який формат книг варто вибрати?

Зазвичай виділяють такі аргументи на користь електронної книги: компактність, можливість самостійно налаштувати яскравість і колір, в один пристрій можна помістити багато різних творів, за допомогою електронних маркерів можна виділяти фрази та закладки без зазріння совісті, а для людей з особливими потребами є пристрої із шрифтом Брайля. Аргументи проти електронних книг: нові моделі пристроїв коштують дорого, більшість пристроїв чорно-білі, через що можливо, спотворюється обкладинка чи ілюстрація. [3]

Аргументи щодо переваги друкованої книги: індивідуальність, ймовірне комфортніше сприйняття інформації, ймовірна «естетичність». Під естетичністю мається на увазі запах сторінок і вигляд обкладинки. Також частині людей подобається мати власну полицю із книжками – що також може вплинути на ваш читацький вибір. А такі недоліки зазвичай виділяються у паперової книги: важкість, займає місце, для виробництва потрібна деревина, не так легко здобувати безкоштовно, може бути втрачена безповоротно. (3) За дослідженнями Діллона та Габбарда (1998), та інших (1989;2001) в плані осмислення прочитаного, електронні книги мали перевагу над друкованими. А за Ван Остендорпа і Ван Німвегена (1998), та інших (2000-2004) навпаки. Також були дослідження, які зазначали, що різниці немає. Але зі втомою очей все однозначно: в дослідження Кушмана(1986) було виявлено, що втома очей від електронного дисплею вища, аніж від друкованої книги. Приблизно такий же результат мають Діллон (1994), Нільсен(2000) Кан та ін. (2009), – висновки вам варто зробити самостійно[4]. Можливо, вибір залежатиме від кількості та оформлення тих чи інших книг.

Частина людей надають перевагу електронній книзі тому, що її можна завантажити безкоштовно, коли ж фізичний носій потрібно купувати. Але в цьому плані не перший рік порушується питання проблеми піратства продуктів інтелектуальної та творчої праці. За даними Центру досліджень соцкомунікацій НБУ, рівень комп’ютерного піратства становить 86%, в той час як середній рівень у світі становить 42% [2]. Однією із його причин є нерозуміння цінності інтелектуальної власності, а також те, що не кожен українець може дозволити собі платити за кожну книгу. Але якщо ви бажаєте збагачувати свій читацький досвід, або хоча б спробувати, також можна брати книги в бібліотеці. Ніхто не забороняє по черзі випробовувати кожний спосіб – головне, щоб це принесло вам задоволення та було законно.

Діана КУЛИК, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 16

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *