Книга друкована чи електронна: за і проти

15.09.2021

Письменник Андрейс Упітс казав: «Книга, ніби казкова лампа, що дарує людині світло на далеких і темних дорогах життя». Книга – скарбниця знань, досвіду й мудрості. Це життєвий порадник, який відкриває вам себе з кожним новим рядком.

Книга має довгу історію. Перші рукописи створювали на листі, корі, полотні, шовку, глиняних табличках, шкірі й папірусі. Перший папір був виготовлений у Китаї, у 200 р. до н. е. і досяг Європи через мусульманські території. Хоча виготовлення паперу у Європі почалося близько XI століття, тільки у 1880-х папір отримав широке розповсюдження. У 21 столітті завдяки розвитку комп’ютерних та інформаційних технологій ми можемо читати, та навіть слухати книжки у своїх гаджетах. Виникає питання: то що ж краще – новітні технології чи стара добра книжка? Для того, щоб відповісти, треба проаналізувати плюси й мінуси обох варіантів книжок.

Серед безумовних переваг «читалок» над друкованими книгами можна назвати наступні:

  1. Вага і мініатюрні габарити. Компактність і легкість дозволяють носити електронну книгу в сумці або навіть кишені й не розлучатися з нею, де б ви не знаходилися.
    2. Підсвічування. Із LED-дисплеєм можна читати навіть в темряві, підлаштовуючи яскравість під зовнішнє середовище.
    3. Налаштування масштабу. На відміну від паперових книг під час читання яких ми не можемо обрати шрифт, електронні це зробити дозволяють.
    4. Екологія. Щорічно для виробництва паперу вирубується 15 мільярдів дерев, і ця цифра зростає з кожним роком. Популяризація електронних книг суттєво знижує потоки паперової промисловості та виховує дбайливе ставлення до ресурсів планети.Серед мінусів книги електронної:
    1. Індивідуальність та відчуття книжки. Мабуть, головне, за що ми любимо паперові версії – це можливість відчувати кінчиками пальців історію, яка оживе у нашій уяві.  Письменник Лев Абрамович Кассіль писав: «Шелестіння сторінок в тиші бібліотек – це найчудовіший звук, який я коли-небудь чув».
    2. Ненадійність. Якщо ми проллємо каву на друковану книгу, у неї є шанси на порятунок, на відміну від електронної. Варто рідеру впасти, весь ретельно зібраний архів може бути втрачений.
    3. Шкода для очей. Якщо наявність підсвічування в певних ситуаціях є плюсом, то при тривалому читанні сильний контраст яскравого екрана і темного приміщення може зіграти злий жарт, пошкодивши ваш зір.

    Паперові книжки мають такі переваги:
    1. Відчуття книги.
    2. Дизайн. Полиці книжкових магазинів рясніють креативними художніми обкладинками, які є окремим витвором мистецтва. Це те, чим не може похвалитися електронна версія.
    3. Засвоєння інформації. Згідно з дослідженнями психологів, матеріал найкраще запам’ятовується саме після прочитання паперового носія.
    4. Стимул читати. Проходячи кожен день повз домашню бібліотеку, рука так і тягнеться до привабливого фоліанта, який хочеться погортати, потім зачепитися за цікаві цитати й, не помітивши, прочитати два розділи. Коли на столі лежить електронна книга, ми не відчуваємо до неї тяжіння і відкладаємо читання «на потім».
    Проте друкована книжка має і свої недоліки, це:
    1. Велика вага і незручність при транспортуванні. Головний мінус «живих» книг – це їх вага. Щоб перевезти всю домашню бібліотеку в інше місце знадобляться десятки коробок.
    2. Займають багато місця. Для книг необхідно виділити суттєву частину приміщення, що зменшує простір в будинку, або навіть цілу кімнату.
    3. Турбота. Книжки необхідно регулярно протирати від пилу, провітрювати, підбирати обкладинки для тендітних зношених видань, правильно вибирати розташування полиць.

    Я більше люблю друковану книгу. Для мене немає нічого кращого за вечірній чай з улюбленою книжкою в руках. Та чаша терезів рівноцінна та в ній, сподіваюся, ніколи не буде переваги. Не можна однозначно сказати, яка книга краща. Книги та рідери, на мою думку, доповнюють одна одну. Хоча, безсумнівно, «читалки» – це новітні технології, і коли-небудь вони, ймовірно, витіснять книги, але точно не знищать.

Головне пам’ятати, що, як казав Марк Тулій Цицерон: «Будинок, в якому немає книг, подібний до тіла, позбавленого душі». А якими будуть ці книги вирішувати вам.

Іван САМЧЕНКО, випускник Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 57

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *