Клонування – далеке майбутнє чи сьогодення?

29.11.2022

Клонування – далеке майбутнє чи сьогодення?

Клонувати – копіювати живе. Як це можливо? Клонувати можна гени, окремі частини тіла та цілі організм, проте найцікавішим можна вважати саме клонування організмів. Вчені штучно створюють зародок з генами потрібної тварини (це може бути і рослина). Далі з нього розвивається генетична копія цього організму. Але все ж під впливом зовнішніх умов можуть  різнитися певні ознаки і тим паче характер.

Про це думали різні вчені протягом століть, а експериментувати почали – з початку ХХ ст. Починаючи з відносно простих організмів (жаб, мишей, риб) дійшли до експериментів з вівцями. Так народилась вівця Доллі – повна генетична копія іншої вівці. Вона стала найвідомішою клонованою твариною, хоча після неї створили ще чотирьох її «сестер», які так і не здобули слави. Але виникли деякі проблеми: оскільки Доллі була клоном  дорослої вівці, вона мала нетипові для свого віку генні ознаки, тобто фактично була старшою за свій вік. До того ж у неї виявили кілька непритаманних  хвороб, але фактично причин їхньої появи не визначили. Доллі прожила 6 років (з 1996 по 2003).

А далі клонували кішку – генетичну копію, але все ж з протилежним характером, а з 2004 року їх почали клонувати на замовлення; на світ з’явились клони корів Міллі та Емма, перший клонований кінь Прометея. 2005 року з’явився перший клон собаки на ім’я Снуппі. Це стало величезним досягненням, тому що технічно це зробити було важче. А з 2008 року їх також почали клонувати на замовлення. Кому це може знадобитися? Власник померлого або смертельно хворого кота чи собаки може спробувати клонувати свого улюбленця, хоча характер та навички ніяк не передати.

Наступним важливим досягненням стало клонування мавп: у 2017 році в Китаї народилося двоє мавпенят – Чжун Чжун і Хуа Хуа. Це дійсно грандіозний прорив, тому що приматів технічно ще складніше клонувати і вони біологічно близькі до людини. Тож в теорії клонувати можна і людину. Досі цього ще ніхто не зробив, хоча пролунало декілька подібних заяв, що не підтвердилися.

Так що ж зупиняє науковців від проведення таких експериментів? Існують деякі етичні й релігійні проблеми. Для того, щоб народилося двоє клонованих мавпенят, знадобилося 63 сурогатні матері та 417 зародків, з яких тільки 6 призвели до вагітності, а двоє – вижило. Цей факт говорить про те, що навряд чи хтось дозволить випробовувати такі технології на людях. До того ж вчені, яким вдалося клонувати мавп, повідомили, що не мають жодних планів клонувати людей, адже “громадська етика ні за що б це не дозволила”. Тож поки про експерименти з людьми мова не йде.

Клонування повністю заборонене в 50  країнах світу, а частково – в 32. Тобто заборона діє саме на експерименти з людьми і тваринами, однак клонування окремих частин організму (на кшталт вирощування органів) має доволі великий потенціал у медицині, хоча потрібно ще багато чого дослідити.

 

Дарія НИКОНЕНКО, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 16

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *