Історія мого рідного краю

17.09.2021

Історія мого рідного краю

 Кожна людина має місце, куди вона завжди хоче повернутися, її мала батьківщина. Мій рідний край, селище Короп, розташоване на Чернігівщині, на лівому березі річки Десна. П’ятнадцять років я прожив в цьому селищі, навіть не замислюючись над його історією та походженням. Але згодом мені стало цікаво: коли та ким було засновано мій рідний край? Які видатні люди тут жили? Тому я вирішив не чекати та зазирнути до бібліотеки та різних сайтів у інтернеті та знайшов чимало інформації, про яку раніше навіть не здогадувався. Поділюся результатами свого дослідження, написавши про це статтю. Можливо, дізнавшись про Короп більше, хтось зможе полюбити його так само сильно, як я.

  1. Перші згадки та історія

Учені вважають, що Короп — залишок давньоруського міста Хоробор, яке згадується в Іпатієвському літописі під 1153,1159 і 1234 рр. Він входив до Новгород-Сіверського повітового князівства. Про час заснування Коропа, на жаль, історичні джерела не містять достеменних відомостей. Уперше в історичних джерелах селище Короп згадується у 1638 році. У другій половині XIV століття Хоробор знаходився в складі Великого князівства Литовського. А після російсько-литовської війни 1500-1503 років увійшов до складу Росії. Наприкінці XVI – на початку XVII століття населений пункт став містом. Одним з найбільш розвинених видів діяльності жителів Коропа в XVIII столітті була торгівля. На той час в Коропі налічувалося 119 купців. У період знищення козацької республіки і перетворення України в складову частину Росії в кінці XVIII – початку XIX століття Короп втратив своє суспільно-політичне значення. Однак в 1781 році стає повітовим містом Новгород-Сіверського намісництва, а в 1796 році – позаштатним містом Чернігівської губернії, центром волості, в яку входило сім сіл. До кінця XIX століття в містечку значно розвинулося сільське господарство, освіта та релігія. У цей період в поселенні налічувалося 9 церков. Деякі з них збереглися до цих пір і стали одними з важливих архітектурних надбань селища.

  1. Легенда про заснування та походження назви

Збереглася легенда, що пов’язує назву міста з рибою коропом. Давня легенда розповідає, що колись їхав полем запорізький козак і побачив невеликий татарський загін, який гнав у неволю селян-українців. Вступив витязь у бій з людоловами, всіх їх порубав та визволив полонених. Після праведного поєдинку вирішив козак змити кров із своєї шаблі у ручаї, що протікав неподалік. А коли вийняв її з води, то на вістрі побачив коропа. Вдячні полонені заснували поселення на місці свого визволення й назвали його Коропом.

  1. Герб

Герб Коропа було затверджено 4 червня 1782 року. Він представляє з себе срібного Карпа на блакитному фоні. Над головою риби — золота корона.

  1. Видатні люди

Мабуть, усім відомою особою є Кибальчич Микола Іванович, винахідник і революціонер-народник українського походження, автор схеми першого у світі реактивного літального апарату. Я дуже пишаюся, що можу ходити по землі, якою ходив цей геніальний вчений. Окрім Кибальчича відомим уродженцем Коропа є Дем’ян Многогрішний, гетьман Лівобережної України  з 1668 по 1672 рік.

Я люблю свою малу батьківщину. Саме тут я вперше пішов до школи, знайшов справжніх друзів. Я розумію, що не зможу залишатися тут вічно. Колись мені доведеться покинути свій край. Але ще не один раз я повернуся до свого любого Коропу.

Микола БАБКО, випускник Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 49

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *