Глобальне потепління і його наслідки. Як допомогти планеті?

23.09.2022

Глобальне потепління і його наслідки. Як допомогти планеті?

Багато людей, мабуть, чули про глобальне потепління. Але що ж це насправді таке? Це поступове підвищення температури поверхні Землі та океану.  За 4,5 мільярда років  Земля пережила періоди потепління, і похолодання. Такий процес спричиняла зміна орбіти, по якій Земля обертається навколо Сонця.

Згідно з Паризькою угодою, країни домовилися регулювати заходи зі зменшення викидів діоксиду вуглецю з 2020р, аби зупинити глобальне потепління і не дати планеті нагрітися більше, ніж на 2°С.

Очікувалося, що потепління на 1,5°С ми досягнемо лише у 2050р, але учені ООН попереджують, що цю позначку буде перейдено вже до 2040р. Якщо в наступні роки людство не зменшить викиди парникових газів, то середня температура зросте не на 1,5°С, а на 2°С. Учені наголошують, що планеті загрожуватимуть екстремальні погодні умови, а в цілому наслідками зміни клімату стануть:

  • посилення кругообігу води, що зумовлює інтенсивніші дощі й пов’язані з ними повені в одних регіонах і сильнішу посуху в інших;
  • зміна характеру випадання опадів – у високих широтах збільшиться ймовірність опадів, а на території більшої частини субтропіків – зменшиться;
  • подальше підвищення рівня моря у прибережних районах, що сприятиме частішим і сильнішим повеням у низинних районах, а екстремальні зміни рівня моря, які раніше відбувалися один раз на100 років, відбуватимуться щорічно ближче до кінця 21ст;
  • танення льодовиків в Арктиці;
  • часті припливи теплих течій, що відобразиться на екосистемі океану і на становищі людей, які живуть за рахунок рибного лову.

Якщо у світі кардинально не зміниться кліматична політика, то до кінця XXI ст температура на планеті зросте на 3°С. Посуха в мексиканському Монтерреї, обвал льодовика Мармолада, який спричинив жертви,  хвиля спеки по всій Європі. Це лише короткий перелік з природних явищ, які активісти вважають  доказами того, що наш світ швидко стає гарячішим. Температура в Лондоні 18 липня 2022 року сягнула +37°С, що для клімату Великобританії є аномальним.

Це все просто жахливо, але що можемо зробити саме ми?

В першу чергу людству слід скоротити використання викопного палива і замінити його на відновлювані та екологічно чисті джерела енергії. Шлях до цього передбачає щоденні рішення, як-от зменшення кількості поїздок автомобілем і авіаперельотів, перехід на «зеленого» енергопостачальника та деякі зміни в раціоні і виборі харчових продуктів.

Насправді, відновлювані джерела енергії, як-от вітер та сонце, стають дедалі дешевшими в усьому світі (хоча остаточні витрати залежать від місцевих умов).

Також нам слід раціональніше споживати ресурси: економно використовувати воду, вимикати за собою світло, замінити лампи розжарювання на світлодіодні, не потрібні вам речі віддавати людям, які їх потребують (одяг, взуття, меблі, тощо). Не забувайте прибирати за собою на природі, сортувати сміття та заохочуйте до цього своїх знайомих.

 

Вікторія САХ, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 7

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *