Герої у піснях: образи захисників рідної землі, увічнені в українському фольклорі

15.10.2021

Вся ти єси Україно,

Славою покрита,

Тяжким горем та сльозами,

 Та кров’ю полита!

Історична народна пісня «Ой Морозе, Морозенко»

 

Багато століть український народ вів сувору боротьбу за свободу та визволення. На думку спадають історичні постаті, а саме: козак Сірко, Морозенко,  Максим  Залізняк, Богдан Хмельницький. Під час боротьби було написано безліч пісень, які стали незамінними для народу. А пісня, як мені відомо, завжди має два крила: одне – слова, а друге – музика. Тому саме поєднання цих видів мистецтв і закарбувало в пам’яті народу історичні постаті, які боронили нашу землю. Згадуючи пісні періоду татарської неволі, наприклад, «Чи не той то хміль?»,  можна сказати, що в ній  втілені найкращі якості справжнього українця: любов до рідної землі, сміливість, гідність:

Гей, поїхав Хмельницький

К Золотому Броду, –

Гей, не один лях лежить

Головою в воду….

Піднесення козацького руху пов’язано з розквітом історичної пісні. У таких  піснях, наприклад, «Ой Морозе, Морозенку», з’являється справжній козак,  лицар, котрий захистить рідну землю, бо ці відчайдухи  були наділені найкращими чоловічими якостями – силою, могутністю, відвагою:

Ой Морозе, Морозенку,

Ти славний, козаче,

За тобою, Морозенку,

Вся Вкраїна плаче…

Під час  визвольної війни свій розвиток отримали  пісні про боротьбу  українців з польсько-шляхетськими поневолювачами, де  постають реальні образи героїв, які були наділені  величезною силою та найкращими якостями. Так, Максим Залізняк – запорізький козак, гордий, сміливий, непоборний, Сірко – веселий козак, несподіваний, його порівнювали з орлом, а Богдана Хмельницького порівнювали з хмелем, бо він такий же самовпевнений, нездоланий, непереможний.

Народ настільки любив своїх героїв, що не хотів прощатися з козаками, і створював пісні, в яких зображувались їхні подвиги  вже після загибелі. Це все пояснюється тим, що народ пишається своїми героями, вірить у те, що сильні козаки зможуть перемогти та подарувати рідній землі мир

В історичних піснях також зустрічається багато образів, які потім стали символами України. Наприклад, схилена червона калина спочатку зустрічалась тільки у піснях, але потім і взагалі стала асоціюватися з Україною:

А ми тую червону калину,

Гей, гей, та піднімемо.

А ми ж свою славну Україну,

Гей, гей, та розвеселимо.

Українці вірили в те, що Україна повстане, бо там, де є такі герої як Богдан Хмельницький,  неможливо стояти на колінах.

У  сучасності  є багато людей, які шанують українські пісні та  як захоплюються ними. Але, на жаль, багато хто з них  навіть не чули історичних козацьких пісень. І тому  я закликаю не тільки знати свою історію, фольклор, з якого складається весь український народ,  а й співати історичні пісні. Бо саме тоді людина може вважати себе справжнім патріотом, сином своєї держави.

Ростислав ТЕНЕТКО, випускник Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 1 166

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *