Чим небезпечний Інтернет для підлітків та дітей

10.06.2021

Чим небезпечний Інтернет для підлітків та дітей

Інтернет стає невід’ємною частиною життя людей, особливо в умовах карантину в зв’язку з COVID-19. Лише за одне десятиліття кількість користувачів мережі зросла майже на 3 мільярди, тобто з 1,9 мільярдів людей за 2010 рік до 4,8 мільярдів за 2020 рік. Діти віком від 5 до 16 років витрачають за екраном приблизно 6 годин, на відміну від 3,5 годин наприкінці 20 століття. Але чи можуть вони почуватися в Інтернеті в безпеці? Адже у ньому є будь-що – як корисна інформація, так і небезпечний контент.

Із появою Інтернету в нашому житті з’явилося стільки ж проблем, скільки й вирішилось. Однією з цих проблем став «кібербулінг» – вид булінгу, поширений в соцмережах. Наразі від нього страждає майже 50% підлітків, а це означає, що кожному другому підлітку доводилося чути образливі слова від іноді зовсім незнайомих людей. Закомплексовані, вразливі підлітки через цькування ще більше замикаються в собі, пропускають заняття в навчальних закладах, а дуже чутливі особистості можуть вчинити самогубство. МОН (міністерство освіти і науки України), в цілях освідомити дітей що таке кібербулінг, як він проявляється, як діяти у випадку кібербулінгу, створило чат-бот «Кіберпес», якого можна знайти у Telegram і Viber та звернутися у разі інтернет-цькування.

Ще одна проблема, що стосується підлітків, це сексуальне насилля в Інтернеті. Його поділяють на три форми – секстинг, кібергрумінг та сексторшен, детальніше про них можна почитати на сайті МОН України (посилання знаходиться в кінці статті). Немає потреби в тому, щоб розповідати наслідки сексуального насилля: численні психічні травми, страх перед відносинами та інтимним зв’язком, втрата довіри до майбутніх партнерів тощо. Щойно стане відомо, що підліток став жертвою секстину, кібергрумінгу чи сексторшену, необхідно негайно повідомити про це в поліцію.

У найбільшій небезпеці в Інтернеті знаходяться діти. Незміцнілий розум сприймає будь-яку інформацію, не фільтруючи, тому вони є «слабкою ланкою» та ціллю для аферистів та збоченців. По-перше, неприємний та зовсім недитячий контент підстерігає користувачів Інтернету будь-де, навіть на сайтах зі суворими правилами публікації, такими як YouTube. Залишаючи дитині телефон з відкритим доступом до браузерів, треба усвідомлювати, що вона може зіткнутися з відео або фото, які вплинуть на психіку. Частково цього можна уникнути, увімкнувши дитячий режим на телефоні. Але це не усуне проблему повністю. Найнебезпечнішими є не звичайні відео «для дорослих», не жорстоке кіно і не однолітки, що пишуть образливі слова. Найбільшою загрозою є відео, замасковані педофілами та маніяками під дитячий контент, які можна випадково прийняти за щось невинне та безпечне. Таке явище отримало назву Elsagate, і є гострою темою на просторах відеохостингів. Тому треба слідкувати, які відео дивляться діти та власноруч складати плейлист із перевіреним контентом.

Сайт МОН:

https://mon.gov.ua/ua/osvita/pozashkilna-osvita/vihovna-robota-ta-zahist-prav-ditini/bezpeka-ditej-v-interneti

Інші джерела:

https://www.tvtechnology.com/news/global-digital-population-grows-to-48b-in-2020

https://www.bbc.com/ukrainian/science/2015/03/150329_children_screens_she

 

Єлизавета КОНДЕНКО, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 31

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *