Чи можна творити добро, користуючись недобрими способами

20.06.2022

Досить часто нам доводиться щось виправляти або змінювати. Зазвичай, людина схильна до перетворень у напрямку покращення. Але чи завжди засоби відповідають меті за своїм змістом? Чи можна вчинити добро недобрими способами? Як чесно ми здатні діяти?

Гадаю, що добро має завжди супроводжуватися добром. Адже усе має наслідки, а вони є не менш важливими за саму дію та випливають із засобів. Саме завдяки цьому можна відрізнити добро від простої послуги .

Яскраво виражає усі недоліки таких засобів діяльність Ліги Націй, міжнародної організації, яка утворилася внаслідок Версальсько-Вашингтонської системи після Першої Світової війни. Адже саме вона у свій час підтримувала ідею “миру у всьому світі”, що передбачала захист та співпрацю країн. Так, справді мир – це добро. Проте діяльність політичного органу була спрямована на дещо інше. Варто лише розглянути систему мандатiв, яка дозволяла втручатися у справи управління країною за згодою самого органу. Найчастіше цю техніку застосовували Велика Британія, Франція, Італія та Японія, які самостійно й видавали подібні згоди. Тобто девіз “мир у всьому світі “мав контекст щодо підлаштованння усього світу під свій контроль. Мабуть, це і стає причиною недосягнення добра та миру у всьому світі. Саме тому пізніше історики відокремлюють дві мети створення Ліги Націй: “справжня” та “несправжня”.

Також яскраво виражене значення наслідків будь-якої діяльності у образі Чіпки з твору “Хіба ревуть воли як ясла повні…” Панаса Мирного. Бо роман зображує щире бажання досягти правди, справедливості та добра. Але сам шлях до цієї мети виявився заплутаним та досить сумнівним – пограбування. Таким чином Чіпка захищав бідних, знедолених та нещасних, через що його образ порівнюється із героєм балад – Робіном Гудом. Проте такий шлях протиставляється меті. Тому наслідки не змушують довго на себе чекати, й головний герой перетворюється на аморального злочинця.

Отже, ніщо не характеризує досягнуту мету так, як застосовані засоби та наслідки діяльності. Тому добро не може бути здійснене недобрими способами, адже пізніше наслідки нагадають про себе!

 

Тетяна ПЕТРИШИНА, випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 683

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *