Вивчення мов розширює горизонти

11.09.2021

Вивчення мов розширює горизонти

З самого дитинства, ще із материнських колискових кожна людина вивчає мову. Згодом, слухає розмови інших, починає розуміти слова, вчиться говорити самостійно, допитується про значення невідомих для себе понять, пише, розвиває грамотність. Це – життєвий шлях кожного носія мови. Протягом усього циклу знання розширюються. Дехто доходить до досконалості.

Однак мова в світі не одна. Їх сотні. Тому, навіть людина, що знає усі правила, усі слова й терміни рідної мови, не вивчаючи інші, не зможе порозумітись із кимось з сусідньої, а то й з далекої країни. Та й їй самій шлях в інші куточки світу буде, фактично, закритий, без витрат на перекладачів. Читач, напевно, скаже: «Але ж цілком можливо обійтись і без закордонних поїздок, а у повсякденному житті я із іноземцями не спілкуюся». Частка істини у цьому твердженні є. Зазвичай закордонні мандрівки здійснюються для відпочинку. В Україні також чимало чудових природніх локацій, туристичних маршрутів та пляжів, тому чудово можна обійтись і поїздкою по вітчизні. Однак, наскільки далеко таким чином можна розширити горизонт наших знань? Відвідати усі цікаві місця України – це, звісно, чудово. Однак це максимум, про Біг Бен, Ейфелеву вежу, Манхеттен, Мачу-Пікчу та про безліч іншого ми б знали лише із фотографій, статей, телепередач, та, як часто роблю я, панорам Гугл Карт. Без знання місцевої мови відвідати їх можливо, проте, як було сказано раніше, без перекладача буде туго.

Як щодо використання іноземної у повсякденному житті? Коло професій, де необхідне знання мови, досить невелике. Перше що приходить на думку, це –  перекладачі, програмісти, спеціалісти з міжнародних відносин. Фахів, де іноземна мова в робочому процесі не використовується, значно більше. Виникає питання: та чи варто тим, хто ще вчиться, та не обрав професію, обирати саме цю їх групу, зазвичай менш престижних та прибуткових. А будучи перекладачем, послом тощо можна побувати у багатьох куточках світу, що, відповідно, розширює кругозір. Виникає ще одна проблема – щоб мати роботу, для початку необхідно отримати освіту. Оскільки ми говоримо про престижність, то освіту, вважаю, краще здобувати все ж, як не прикро це визнавати, за кордоном, ніж в українських вищих навчальних закладах. Для цього ж необхідно знати хоча б англійську, а багато де й місцеві мови.

Тож, вивчати іноземні мови корисно, потрібно, навіть необхідно. Щонайперше – заради власного успіху й благополуччя. Також заради нових знань, знайомств, вражень. Хіба ж не це розширює горизонти людини, її межі пізнання світу?

Зараз, щоб знати хоча б одну, загальноприйняту англійську, мову, не потрібно мати батьків-поліглотів чи родичів по всьому світу. Цього можна навчитись у школі. Зазвичай базового знання англійської вистачає для налагодження контакту з іноземцями. Однак, не більше. У деяких школах вивчають по дві мови. Однак я не впевнений, що міг би хоч якось поспілкуватись із французом, як і мої друзі, що вивчають німецьку чи іспанську. Однак це проблема вітчизняної системи освіти в цілому, нам ж треба шукати шляхи вирішення нестачі власних знань. Для досконалого володіння мовами однієї шкільної програми не вистачить. На щастя, із додатковою освітою проблем немає, адже зараз є чимало онлайн-курсів вивчення іноземних мов, розрахованих на різний рівень знань і гаманець, а ще є спеціальні програми, які можна скачати на смартфон для щоденних занять. Та й, самостійне вивчення наразі зовсім не є проблемою. Підсумувати статтю хочу загальновідомою цитатою Тараса Шевченка: «Учітесть, читайте, і чужому научайтесь, і свого не цурайтесь».

Роман ГУРА, випускник Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”

переглядів: 51

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *