Негативні сторони соціальних мереж

16.04.2023

 

Численні дослідження виявили тісний зв’язок між соціальними мережами та підвищеним ризиком виникнення депресії, тривоги, самотності, самоушкодження та навіть суїцидальних думок.

Соціальні мережі можуть сприяти негативному досвіду. Наведу декілька прикладів.

Неадекватність вашого життя чи зовнішності. Навіть якщо ви знаєте, що зображеннями, які ви переглядаєте в соціальних мережах, маніпулюють, вони все одно можуть викликати у вас почуття невпевненості щодо того, як ви виглядаєте або що відбувається у вашому житті. Подібним чином ми всі знаємо, що інші люди, як правило, діляться лише найяскравішими моментами свого життя, рідко розповідаючи про погані моменти, які переживають усі. Але це не зменшує почуття заздрощів і невдоволення, коли ви гортаєте оброблені аерографічними фотографіями друзів, на яких зображені їхні відпустки на тропічному пляжі, або читаєте про їхнє (краще написати «їхнє», ми радимо вживати саме варіант «їхній» у значенні «чий», а «їх» — лише у значенні «кого») нове підвищення на роботі.

Страх втратити щось і залежність від соціальних мереж. Хоча страх втрати існує набагато довше, ніж соціальні мережі, такі сайти, як Facebook та Instagram, здається, загострюють відчуття того, що інші розважаються або живуть краще, ніж ви. Думка про те, що ви втрачаєте певні речі, може вплинути на вашу самооцінку, спровокувати тривогу та підштовхнути до ще більшого використання соціальних мереж, подібно до залежності. Страх може змусити вас брати телефон кожні кілька хвилин, щоб перевірити наявність оновлень, або нав’язливо реагувати на кожне сповіщення, навіть якщо це означає ризикувати під час водіння, не спати вночі або надавати перевагу взаємодії в соціальних мережах над стосунками в реальному світі.

Ізоляція. Дослідження в Університеті Пенсільванії показало, що активне використання Facebook, Snapchat і Instagram збільшує, а не зменшує відчуття самотності. Навпаки, дослідження показало, що зменшення використання соціальних мереж може змусити вас почуватися менш самотніми та ізольованими та покращити ваше загальне самопочуття.

Депресія і тривога. Людям потрібен особистий контакт, щоб бути психічно здоровими. Ніщо не зменшує стрес і не підвищує ваш настрій швидше чи ефективніше, ніж особистий контакт з людиною, яка піклується про вас. Чим більше ви віддаєте перевагу взаємодії в соціальних мережах над особистими стосунками, тим більше у вас ризик розвитку або загострення розладів настрою, таких як тривога та депресія.

Кіберзалякування чи цькування.

Близько 10 відсотків підлітків повідомляють, що зазнають знущань у соціальних мережах, а багато інших користувачів стають предметом образливих коментарів. Соціальні медіаплатформи, такі як Twitter, можуть бути гарячими точками для поширення чуток, брехні та образ, які можуть залишити тривалі емоційні шрами.

Самозаглибленість. Обмін нескінченними селфі та всіма своїми найпотаємнішими думками в соціальних мережах може створити нездоровий егоцентризм і віддалити вас від зв’язків у реальному житті.

Сьогодні більшість із нас отримує доступ до соціальних мереж через смартфони чи планшети. Хоча це дуже зручно для підтримки зв’язку, це також означає, що соціальні мережі завжди доступні. Цей цілодобовий атракціон може викликати проблеми з контролем імпульсів, постійні сповіщення, що впливають на вашу концентрацію, заважають спати та роблять вас рабом свого телефону.

Платформи соціальних медіа створені для того, щоб привернути вашу увагу, тримати вас онлайн і змусити вас постійно перевіряти наявність оновлень на екрані. Саме так компанії заробляють гроші. Але, подібно до азартних ігор чи залежності від нікотину, алкоголю чи наркотиків, використання соціальних мереж може викликати психологічну тягу. Коли ви отримуєте лайк, поширення чи схвальну реакцію на публікацію, це може викликати викид дофаміну в мозку, тієї самої хімічної речовини «нагороди», яка відбувається після виграшу в ігровому автоматі. Чим більшу ви отримуєте винагороду, тим більше часу ви хочете проводити в соціальних мережах, навіть якщо це зашкодить іншим аспектам вашого життя.

Ще рік тому я відмовилася від використання соціальних мереж. Я зробила ковток свіжого повітря і зрозуміла, що саморозвиток і турбота про саму себе/свій стан – найкраще, що кожен може зробити.

 

Валерія ЧУЙКО, випускниця Школи універсального журналіста

переглядів: 56

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *