Знайомтесь – Микола Миколайович Бендюк, особа непересічна, надзвичайно цікава, вихована на розповідях про дідусів-вояків УПА, яка осягнула надпотужні пласти самоосвіти і зуміла реалізувати себе як успішну людину.
Знайти його на селищі цукрозаводу в Оженині Острозького району не стане проблемою, бо не в багатьох мешканців тих будинків двері у квартиру прикрашені тризубом, а балкон – синьо-жовтим знаменом.
Микола Бендюк – заслужений випускник Оженинської школи
Якщо ви запитаєте в учнів нашої школи про її друзів та меценатів, про найвідоміших випускників, то дітвора вам щиро презентує Миколу Бендюка, який обдарував шкільний музей козацькими люльками та стародруками, а ще десятками порад та консультацій. Кабінету історії та бібліотеці пощастило отримати з рук чоловіка цілу збірку книг на краєзнавчу та історичну тематику, бо пан Микола є автором багатьох наукових праць, відомих в Україні та за кордоном, він фахівець з оцінки історичних пам’яток та документів. Зустрічі Миколи Бендюка зі школярами переповнені цікавості, бо розповісти та ще й продемонструвати як виготовляли козацькі шаблі чи відновлювали столітні ікони так захоплююче може тільки він.
Микола Бендюк – біля витоків національного відродження на Острожчині
Якщо ви захочете дізнатися, як проходив процес національного відродження в нашому краї – розпитайте у Миколи Бендюка. У вирішальні 90-ті роки ХХ ст.. він брав активну участь у громадянському русі за відродження України, зі своїми друзями він перший підняв синьо-жовтий прапор над нашим селом, а згодом став засновником і головою районного осередку Народного Руху. Знайомий з відомими політиками нашої країни – Л. Лук’яненком, В. Ющенком, П. Порошенком.
Подальші українські політичні перипетії показали, що пан Микола дуже принципова людина, і своїх поглядів він не зречеться за жодних умов. А це на фоні сучасного політичного бомонду виглядає аж якось незвично.
Микола Бендюк – викладач Острозької академії
Якщо ви хочете більше дізнатися про Острозьку академію, зверніться, будь ласка, до її викладача та науковця Миколи Миколайовича Бендюка, дві доні якого вже закінчили навчання у цьому виші, а молодша, Наталя, нині тут успішно долає сходинки викладацької діяльності.
Микола Бендюк – володар унікальної колекції «Кобзарів»
Якщо вам сподобалось знайомство з експонатами Острозького музею книги, то ми за вас дуже раді, але знайте, ви побачили не все, оскільки в Україні лише Микола Бендюк володіє оригінальною колекцією шевченківських «Кобзарів», де має більше ста видань, починаючи з друку 1849 року. А ще у нього найбільша і надзвичайно цікава домашня бібліотека у нашому краї.
Микола Бендюк – знавець легенд острозького краю
Якщо ви маєте бажання дізнатися про неймовірні історії, а особливо легенди Острозького краю, Межирича, Новомалина, то вам необхідно звернутися до Миколи Бендюка, адже він – один з найкращих екскурсоводів та краєзнавців.
Микола Бендюк – реставратор ікон
Якщо ви будете в захваті, а це безперечно, від екскурсії Острозьким замком, то ви маєте можливість отримати ще й «десерт», коли попросите Миколу Бендюка, як найкращого знавця іконописних шкіл Волині та унікального майстра-реставратора, розповісти про специфіку написання волинських ікон.
Якщо ж ви будете мати бажання безпосередньо познайомитися з його працею, то він запросить вас до студентського храму при Острозькій академії, в стіни давнього монастиря ордену капуцинів, де знаходиться ікона – «Ісус Пантократор (Вседержитель)».
Стріляною більшовиками, страшною шматою потрапила вона йому до рук. «Оживити» ікону виявилося зовсім нелегко – бруд, дірки, невідомі нині складники старовинних фарб, стерте часом зображення святого. Та коли робота вже добігала кінця, сталося диво – поступово в центрі полотна почало проявлятися зображення Ісуса Пантократора. Художник зрозумів, що має справу з «подвійною» картиною, на якій нове зображення накладали на попереднє, пошкоджене та добре заґрунтоване. Тобто, спершу на полотні був образ Христа, а пізніше – святого Стефана. Але чому ґрунтовка ніби розчинилася і зображення Ісуса відновилося? Ось перед нами святий Стефан, що своєю правицею закриває вуста Ісусу Христу, який зображений в центрі ікони і в лівій руці тримає земну кулю. У вуста Ісуса, закриті рукою святого, не потрапила жодна з більшовицьких куль. Споглядаючи ікону, думаємо, що хотів сказати Спаситель, чому святий закрив йому вуста, яку таємницю ховає його зображення? Замислимось. Самі собою напрошуються роздуми про схожість долі старовинної ікони з історією держави. Чужинці палили, топтали нашу землю і розстрілювали, кидали в багнюку кращих з кращих, сподіваючись, що народ згине. А ми вижили, оновилися. Ми ніби народилися вдруге, і будемо жити далі, бо маємо до цього велике бажання і великі плани на майбутнє. А ще нам, молодим, є на кого рівнятися і ми дуже пишаємося нашим земляком.
І останнє. Якщо ви познайомилися з Миколою Бендюком, знайте, вам дуже поталанило, і тепер ви знаєте про наш край та його мешканців значно більше.
Софія ОБУХОВСЬКА, переможниця Всеукраїнського конкурсу учнівських творчих робіт «Я – журналіст!», учениця 11 класу НВК «Оженинська ЗОШ І-ІІІ ст. (ліцей) – ДНЗ» ім. Т.Г. Шевченка Острозького району Рівненської області