Як народжуються книги?

24.10.2016

Як народжуються книги?

Поліграфія – одна з найбільш затребуваних галузей на ринку промисловості. Книги, журнали, газети – все це – основна продукція поліграфічної галузі України. Вона надійно увійшла в повсякденне життя людини, що складно уявити собі, хоча б один день, без використання будь-яких типографічних виробів.
Наприклад, чимало людей воліють починати ранок з чашки ароматної, гарячої кави, переглядаючи свіжу пресу, знайомлячись з останніми подіями і новинами. Щодня сотні організацій, компаній, фірм і підприємств використовують блокноти, записні, облікові книги, бланки, договори і так далі. Всі від малого до великого, користуються поліграфічною продукцією: дітки – зошитами, студенти – зошитами та блокнотами, ділові люди – щоденниками, записниками тощо, і цей список може продовжуватися.

19 жовтня, завітавши на одне з поліграфічних підприємств Києва, мені вдалось на власні очі оцінити довгий шлях, який проходить видавничий продукт перед реалізацією. Підприємство, де ми побували на екскурсії, виготовляє різноманітні види картонної упаковки, етикеток, самоклейок, рекламних плакатів, брошур, журналів, газет, каталогів. Як і інші видавничо-поліграфічні підприємства, займається висіканням – виготовляє з заготовки паперу, картону, плівки, пластику фігурного виробу певної форми, ламінуванням – нанесенням на поліграфічну продукцію прозорої плівки–ламінату, цифровим друком(з електронного носія) та офсетним (перенесенням фарби з друккарської форми на задрукований матеріал з використанням офсетного циліндра) на замовлення клієнтів. Типографія обладнана сучасним устаткуванням: два СТР для виводу фотоформ, три рольових офсетних машини «Heidelberg M-600» з одночасною порізкою і склейкою продукції, ротаційні машини «WEB-16», газетно-книжні машини «Goss Community», «Solna», три листові офсетні машини «Heidelberg SpeedMaster», сучасна лінія книжного виробництва, шість вкладочно-швейно-різальних машин, три фальцевальних машини, три термосклеювальних машини, у тому числі автоматизована лінія «Колбус», термоупаковочна машина з одночасною персоналізацією адрес, висікально-склеювальне обладнання, дві лакувальні машини.

Наш гід, Олександр Павлович, розповів найцікавіше зі світу поліграфії. Мало хто з непричетних до неї знає, що для того, щоб надрукувати, наприклад яскраву та “соковиту” обкладинку глянцевого журналу достатньо 4-х основних фарб. Так-так. Більшість кольорової поліграфічної продукції друкують чотирма фарбами. Це: блакитна, пурпурна, жовта та чорна. Цього набору вистачає щоби передати практично будь-який відтінок. Наприклад: накладання синьої та жовтої фарби -дасть зелену, синя з червоною-фіолетову, і т.д. Дане підприємство користується технологіями “computer to plate” та “computer to print”. У першому випадку, спеціальний лазер насвітлює зображення на світлочутливому шарі друкарської форми. У другому випадку одразу відбувається друкування в друкарській машині, подібно до принтера. Потім отримують зображення на фотонасвітлювальному апараті. Після отримання плівки із зображенням, у копіювальній рамі кладуть друкарську форму із світлочутливим шаром, а на нього отриману перед тим плівку насвітлюють. В результаті, ті ділянки форми, на які потрапило світло розчиняються на на етапі проявлення. Так робиться офсетна друкарська форма. В процесі друку фарба із фарбових апаратів розкочується циліндрами та валиками до тонкого шару, і наноситься на друкарську форму. Задруковані аркуші складаються на приймальному столі машини. За одну зміну можна надрукувати декілька десятків тисяч аркушів. різчик за роботою. Як правило розміри аркуша набагато перевищують розмір сторінки книги, тому на листі розміщується багато сторінок, наприклад 16 чи 32. Після друкування тиража листи із надрукованими на ньому сторінками книги слід зфальцювати (позгинати) так, щоби листок мав розмір однієї сторінки. Далі, такі зфальцьовані листи, у певному порядку складають один на одний (називається “підборка”) і зшиваються. Так отримуємо книжковий блок, такий, який ви бачите всередину кожної паперової книги. Згодом, після виготовлення обкладинки її наклеюють на книжковий блок і підрізають (книжковий блок у твердій обкладинці підрізають ще до приклеювання обкладинки).

Завдяки екскурсії мені вдалось закріпити отримані теоретичні знання, на практиці побачити поліграфічне обладнання, додрукарський процес підготовки книжкових видань до друку, технологічний процес друку на аркушевих машинах і брошурувально-палітурне виробництво, все те, в чому намагався розібратися до недавнього часу лише за підручниками. Екскурсія дала можливість побачити, як відбувається технологічний процес перевтілення напівфабрикатів на готові книжкові видання.

До теми:

Що є реклама в сьогоденні?

Чому читати – корисно?

Інтернет-залежність сучасних підлітків: одинадцятикласник з Рівненщини розповів усю правду

Михайло ПИЛИПЧУК, випускник Школи універсального журналіста, позаштатний автор Рівненського інформаційного порталу OGO.ua, студент 1 курсу Київського національного університету ім.Т.Шевченка

переглядів: 204

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *