Про що можна дізнатися з прикрашеної ялини

07.02.2019

Про що можна дізнатися з прикрашеної ялини

У пошуках знань про епоху люди, зазвичай, звертаються до різних джерел. У ході пошуку зазирають до книг, архівів, інтернету. А можна глянути на…різдвяну ялинку. Інтригуюче, чи не так?

Насправді я була глибоко вражена цією простою істиною: за речами побуту (як от ялинкові прикраси) краще розумієш дух епохи, ніж за книжками, документами.

Для прикладу розберемо певні проміжки часу та відповідні їм іграшки. Прошу лише зауважити, що певні зміни відбувались не одночасно повсюди, але поступово, у певних ділянках земної кулі.

Візьмемо, для початку, шістнадцяте століття. Тоді якраз традиція прикрашати ялинку й виникла. Це сталося в Німеччині й ялина мала релігійне значення. Прикрашали хвойне деревце Вифлеємською зіркою (що зійшла, коли народився Ісус Христос), яблучками (символ забороненого райського плоду), а також свічками та вафельними фігурками (що символізували хлібці на причастя). Звичайно, не обходилось і без інших ласощів.

Згодом (десь у вісімнадцятому столітті) з’явились неїстівні оздоби типу шишок, паперових квітів і т.д., що витіснили їстівні прикраси. Матеріали були також прості: вата, папір, дріт…

А перші скляні кулі, за легендою, з’явились у шістнадцятому столітті, коли неврожай яблук завадив прикрасити ними вічнозелених краль. Тоді, щоб не зраджувати традиції, винахідливі німці відлили щось схоже на яблучка зі скла. Проте лише з появою газових заводів , кулька набула звичнішого нам вигляду: стала набагато тоншою (це був 1867 рік у Лауші (Німеччина)). А ще газ дозволяв виготовляти різні фігурки у формах, отже вони також стали скляні.

Таку розкіш як скляні фігурки чи кулі могли собі дозволити далеко не всі. І хоч за кордоном також намагались повторити успіх німців у цій сфері бізнесу, все ж першість займала батьківщина ялинкових прикрас.

Тенденції на модну ялину змінювались. Наприклад, до1900 року на різдвяній ялинці не знаходилось зеленого місця. Її повністю обвішували оздобами. Люди начебто намагалися перевершити один одного в прикрашанні домівок та ялин до свята. Проте потім модним став мінімалізм 20-того століття, на зміну якому знов прийшов хенд-мейд. Ви ж пам’ятаєте реклами сайтів саморобних товарів, від яких ломився інтернет? Ну а зараз манія хенд-мейду плавно переходить у ретроманію.

За ялинкою також можна дослідити, як змінювались інтереси в суспільстві. Ну, наприклад, коли 12 квітня 1961 року Юрій Гагарін полетів у космос, на ялинках дружньо повисли космонавти, ракети, супутники, все що пов’язане з космосом. А коли наставали роки нестатку, часто на ялині виростали різноманітні овочі, фрукти, предмети побуту, яких так не вистачало. Підсвідомо, але це впливало на вибір оздоб до свята.

Звичайно, не обходиться і без прямого впливу на свідомість споживача. Так робили, для прикладу, в Британії (вішали прапор країни на верхівці, а нижче стяги колоній), в СРСР та інших державах.

Валерія ПІДГОРНА,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Київ

переглядів: 99

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *