Книга друкована і книга електронна: за і проти

14.01.2019

Нині можна почути безліч дискусій на цю тему. Одні заявляють що електронна книга це практично та сучасно, а от думки інших повна протилежність: вони вважають що старе не варто забувати та й паперові книги нічим не заміниш. Спробуємо розібратися.

Почнемо з того що електронна книга – це зручно, просто та практично. На відміну від паперової, у якій здебільшого написані книги на одну тему (“Українські народні казки”, “Гаррі Поттер”, “Факти Світу” тощо) в електронну можна завантажити відразу декілька книжок, що відразу полегшує використання. А в деяких “екземплярах” можна навіть виставити контрольний час для читання: книга буде нагадувати вам скільки часу ви читаєте, допоможе вам налаштувати розклад для такого цікавого заняття. Іноді, в такому “помічнику” можна навіть зустріти ігри для тренування вашої пам’яті та “повернення” вас у реальність (книгомани мене однозначно повинні зрозуміти), такі як: шахи, шашки, іноді навіть карти, Mahjong та інші.

Але є і свої недоліки, тоді як звичайну книгу потрібно просто носити з собою і читати, то електронну потрібно ще й час від часу заряджати. Взагалі, деякі люди вважають що читання електронних книжок шкідливо для зору. І з деякої точки погляду вони мають рацію. Та я поспішу вас порадувати, така діяльність буде шкідливою лише у випадку читання більше шести годин, навіть паперової книги. Звичайно якщо ви матимете бажання почитати перед сном, то експерти радили б не читати “високотехнологічну” книгу. Адже світло, яке випромінюється всіма електронними пристроями, має пряме попадання на ваші очі. На відміну від читання друкованих книг, в процесі якого ви не потрапляєте під дію світла, яке відбивається від сторінок книги. Але повернемося до початкової теми.

Не знаю як ви, але у мене назва “книжка” асоціюється із таким, скажемо, п’янким для справжніх книголюбів, ароматом сторінок нещодавно випущеної книги. Цей аромат цеху де їх друкують, така ще шорстка поверхня сторінок, їхній “хрусткий” шурхіт, часто тверда обкладинка. Які почуття оточують тебе, любий читач, з усіма цими словами? Звичайно, виробники електронних книг роблять усе можливе щоб максимально наблизити її до “правдивості”. Досить часто це: реалістичне перегортання сторінки, спеціальне “м’яке” екранне світло, а іноді навіть той же звук сторінок. Але, на жаль, їм ще дууууже далеко до ідеалу. Доречно буде згадати ще й використання книги у повсякденному житті. Я маю на увазі ту ситуацію коли вам доводиться тримати книгу однією рукою: можливо, ви щось несете, робите якусь не важку працю, і вам просто не хочеться розлучатися з вашим “другом”. І тут на перше місце виходить електронна книга. По-перше, вона не така громіздка як звичайна книга, по-друге ви можете змінювати сторінки одним помахом пальця (тоді як, на жаль, паперові сторінки перегортати потрібно мало не всіма пальцями руки). І по-третє, у крайньому випадку ви можете увімкнути режим аудіокниги. Погодьтеся, хіба це не чудово? Але й тут є свої мінуси, якщо ваш ґаджет впаде на підлогу, то він може перестати функціонувати. А уявіть собі, що він ненавмисно побував у воді або впав на асфальт, з цього моменту з ним можна попрощатися. А от “справжню” книгу ще можна буде врятувати, швидко виловити її з води, або якщо на те пішло, то просто висушити сторінки (про падіння на тверду поверхню я навіть не буду згадувати).

Під час написання цієї статті я згадав одне досить цікаве дослідження, про яке колись читав. Його провели у 2014 році, в одному з університетів Норвегії. І вчені, як не дивно, дійшли до такого цікавого факту: що люди, які читають електронні книги, набагато гірше запам’ятовують історію та порядок подій у тексті. Справа в тому що людині важливо відчувати ту “книжкову” вагу. До речі, ще одне дослідження, проведене в 2006 році, показало, що коли ви читаєте справжню книгу, то ваша увага фокусується на всій довжині рядка, а якщо ви робите це з екрану — тільки на лівому його краю. Це серйозно заважає засвоюваності тексту. Взагалі, іноді мені здається що електронна книга більше для реалістів та песимістів, а паперова – для мрійників та оптимістів. Тому я, звичайно, за друковану книгу. Хоч вона за сучасними критеріями краще, але, на жаль, для здоров’я – гірше. А за яку ви?

Володимир АБАКУМОВ,

випускник Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Київська область

переглядів: 267

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *