Книга друкована чи книга електронна: за і проти

28.03.2018

Яка книга краща – друкована чи електронна? Усі книголюби світу гідно оцінять гарну обкладинку, зручний для очей шрифт, тихий шелест сторінок. Але прогрес не стоїть на місці, так само як і вигляд книжок. Усе більше ми бачимо людей із електронними носіями. І, як би не було прикро (а, можливо, й радісно), друковані видання теж заміняються модернізованою технікою. Але добре це чи погано? Зараз проаналізуємо.

Книга друкована: плюси

Спершу поговоримо про паперові джерела знань. Якщо Ви запитаєте «книжкового дракона» за що він любить книги, то у відповідь точно почуєте – запах. Дійсно, аромат нового друку не порівняти ні з чим. Та що там! Навіть різні видавництва мають свій особливий дух. Але з часом запах може залишитись лише при основі книги, де вона зшивається. Проте сама вона вбирає в себе інші аромати: випічка, трава, море, квіти, машина тощо. Таким чином книга починає утримувати не лише інший вигаданий світ, а й реальні спогади. Також приємно слухати шепіт сторінок, які обережно перегортаєш із завмиранням серця. Книга не псує очі так, як це робить комп’ютер чи телефон. Добре, коли відчуваєш її матеріал, її вагу, її тиснення (якщо воно є) або випуклості корінця. А як же милується око, коли помічаєш, що вже маєш невеличку бібліотеку, яка лише зростає. Крім того, не менше задоволення приносять закладки. Різнобарвні, красиві, маленькі й великі, саморобні й покупні, вінтажні й нові, тематичні й просто для гарного настрою – всі вони надихають на нові книжкові подвиги.

Книга друкована: мінуси

Однак є й мінуси в надрукованих світах. Ті ж самі «дракони» скажуть Вам в один голос – занадто дорого! І будуть повністю праві, адже виникає таке відчуття, що читання стає привілеєм аристократії, як декілька століть тому. Закономірністю вже є те, що, чим популярніша книга, тим дорожча вона буде. Але чи варто купляти видання об’ємом в 200 сторінок за 200 гривень? Особливо буде сумно тоді, коли воно ще й не сподобається. Що ж до об’єму. Часом книга, яка доволі немаленька, може бути такою ж у вазі. В таких випадках сором тому, хто називає читачів слабкими, адже, щоб потримати бодай годинку один фоліант на руках, варто прикласти чимало сил. Книга може бути прекрасним тренажером не тільки для розуму, а й для тіла. Проте не завжди приємно, коли намагаєшся читати в горизонтальному положенні, не втримуєш важкого тому, і він падає тобі на обличчя. Читання, як бачите, може бути й травмонебезпечним! Крім того, якщо домівка не велика, то домашня бібліотека може зайняти багато місця і нагромаджувати пил. Тоді житло більше буде схоже на лігво книжкового Плюшкіна.

Книга електронна: плюси

А тепер розглянемо переваги та недоліки електронної книги. Що ж, по-перше, це дешево. А й справді, купив одну технокнигу – і все! Зараз є безліч безкоштовних сайтів, де можна спокійно завантажити будь-який файл із бажаним змістом. По-друге, це компактно. В одну таку «електронку» вміститься більше сотні книг! А це значить, що й квартиру облаштовуй, як хочеш, і читай скільки заманеться. По-третє, це зручно. У публічному транспорті, в школі, на роботі, на вулиці – будь-де Ви можете брати легенького невеличкого «рідера», який не займе багато місця в сумці й не буде перевіряти ваші м’язи на стійкість. Адже як виснажливо носитись з «Анною Кареніною» по всьому місту. По-четверте, якщо сумніваєшся у тому, чи стане книга до вподоби, то хоча б почати її читати буде прекрасною перевіркою.

Книга електронна: мінуси

Проте у електронної книги є свої вади. І зовсім не дивно, що вони пов’язані саме з її будовою, адже техніка дуже вередлива річ, і тому нерідко «радує» своїми безпричинними несправностями. Іноді сонце заважає своїм надмірним світлом чи промінням, яке не дає розгледіти текст та ще й відблискує прямо в очі від скляного екрана. В такій книжці можна ставити помітки у вигляді цитат, але не більше. Тобто Ви не маєте змоги написати щось на полях, залишити власні помітки тощо. Крім того, щоб знайти необхідний розділ, треба багато «гортати», а це займає чимало часу. Не варто забувати, що якісний «рідер» коштує не дешево, а це значить, що люди завантажують книги на телефон чи планшет, який сильно шкодить зору і здоров’ю загалом. Також не можна порівнювати об’єм прочитаного з тим, що залишилось (а це чи не найбільша втіха «книжкових гурманів»). Але найгірша неприємність, яку Вам назвуть практично всі книголюби, – це відсутність контакту з книгою. Звісно ж, уява, відчуття, емоції, переживання безперечно будуть. Але вони будуть не повні. Ви не зможете відчути запах сторінок, побачити колір обкладинки, почути тихе поскрипування міцно зшитих блоків. Не зможете закрити книгу з душевним трепетом, і зачудовано дивитись на палітурку, ніжно погладжуючи її пальцями. Не зможете поставити це паперове щастя на полицю, немов трофей. Не зможете відчути легкий приємний розряд пережитих емоцій, який отримуватимете кожен раз, коли Ваш погляд мимохіть падатиме на книжкову полицю…

Особисто я чергую читання обох видів книжок. Здебільшого я тримаю в руках друковане видання, але інколи балую себе й електронним. Це прекрасний вихід із ситуації, коли немає змоги купити звичайну книгу. Але мені набагато приємніше читати гарно оформлену паперову мандрівку в світи, аніж розмальовувати в голові чорні, сірі й матові відтінки «електронки». Людям треба відчувати. І тому барвисті почуття завжди домінуватимуть над сірим наноматеріалом.

Анастасія ПОСУХОВА,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”, Житомир.

Читайте також:

Яку книгу обрати – друковану чи електронну?

5 книг, які я пораджу прочитати молодшій сестрі чи брату

Книга: друкована чи електронна?

, , , , , переглядів: 4 188

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *