Книга друкована чи електронна: за і проти

14.01.2019

Наш час — час знань і технологій. Однією з його переваг є компактна бібліотека, яку кожен може зібрати в своєму ґаджеті. Яка ж вона, електронна книга? Чи справді перевершила звичайну паперову? Що ж, розгляньмо їх сильні сторони детальніше.
Беззаперечною перевагою електронної книги є її компактність. Відтепер читати можна всюди: вдома, в школі, на роботі, на вулиці, в метро, в парку — коли буде час і бажання. Не потрібні громіздкі шафи з великою кількістю полиць, щоб вмістити всю літературу.
З електронною книгою нема потреби  шукати лампу ввечері, чи вмощуватись поближче до вікна вдень, адже можливість читання електронної книги не залежить від зовнішнього освітлення.
Також завжди можна налаштувати зручний для себе стиль і розмір шрифту, текстуру і колір фону, яскравість та інші параметри, що сприяють зручному читанню і зменшують ризик погіршення зору.
Текст більшості електронних книг можна відразу ж відредагувати.
 
Завжди можна скопіювати і зберегти собі деінде потрібний уривок.
А ще не потрібно використовувати різноманітні підручні речі, щоб позначити сторінку. Електронній книзі — електронна закладка.

Друкована книга. Чи знайдеться людина, що ніколи не читала такої? Мабуть – ні. Кожен може уявити собі шелест сторінок в захисті твердої палітурки. Не потрібно думати про паперові книги, як про пережиток минулого, адже їм ще є що протиставити своїм новітнім сестрам.
Коли людина читає паперову книгу, вона розвиває зорову пам’ять. Особливо це актуально для учнів та студентів, адже легше згадати правило чи формулу, коли в уяві наче бачиш, в якій частині сторінки це було написано. До речі, для посилення цього ефекту в більшості підручників найважливіші частини виділяють особливим шрифтом.
Але найголовніше в паперовій книзі, як на мене, є те, що вона матеріальна. Під час читання, можна відчувати її руками, вдихати той особливий “книжковий” запах фарби й паперу, чути шелест сторінок.
Це вже майже ритуал багатьох поколінь читачів, який не варто забувати.

Отож, якщо електронну книгу зручно використовувати для роботи з текстом, чи для швидкого сприйняття інформації, то книга друкована більше налаштовує до читання спокійного і вдумливого, із задіянням багатьох рецепторів і формуванням багатьох асоціативних ланцюгів. Ґаджети дають нам з кожним днем все більше можливостей, але все-таки варто хоч інколи від них відволікатись і повертатись до першоджерел.

Ольга ОГОРЕНКО,

випускниця Школи універсального журналіста на базі НаУ “Острозька академія”,

Тернопільська область

переглядів: 320

Останні новини від OGO.ua


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *